Kultura 18 mar 2019 | Redaktor

Na otwarcie wystawy rzeźby Roberta Kaji „Kształt wewnętrzny” i spotkanie poetyckie zaprasza w najbliższy czwartek (21 marca) Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego (ul. Chocimska 5).

Tytułowy „Kształt wewnętrzny” to bryła geometryczna, która powstała w wyniku operacji na czworościanie foremnym. – Jest to szczególna dla mnie forma, bardzo trudno mi ją wytłumaczyć. Może dlatego, że powstała przypadkiem – opowiada o swojej pracy Roberta Kaja, profesor na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. – Gdy zacząłem konstruować ten kształt, ukazała mi się bryła, której z pewnością sam bym nie wymyślił, o bardzo intrygującej wariantowości profili w zależności od kierunku, z którego ją oglądamy – mówi. – Tkwiła w niej jakaś tajemniczość, która przywoływała skojarzenia z bryłą umieszczoną w rycinie Albrechta Dürera pt. „Melancholia”.

Siedmiościan prezentowany na wystawie został wyjęty z wnętrza innej bryły. Szukając odpowiedzi na pytanie, co on oznacza, twórca sięgnął do lektury duchowej: „Twierdzy wewnętrznej” św. Teresy od Jezusa. – Tam podążamy przez kolejne zawierające się w sobie komnaty, a jest ich siedem – tłumaczy Kaja.

Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie poetyckie „W skali wyobraźni”. – Zaprosiliśmy kilkunastu zaprzyjaźnionych z Galerią Autorską poetów do twórczego udziału w wernisażu wystawy rzeźby. Każdy z nich ma zaprezentować jeden wiersz – zapowiada Jacek Soliński. – Obiekt przygotowany przez Roberta Kaję stanowi tu punkt odniesienia albo źródło poszukiwania narracji równoległej, oczywiście poetyckiej.

Usłyszymy utwory Wojciecha Banacha, Grzegorza J. Grzmot-Bilskiego, Małgorzaty Grajewskiej, Krzysztofa Grzechowiaka, Jarosława Jakubowskiego, Grzegorza Kalinowskiego, ks. Franciszka Kameckiego, Krzysztofa Kuczkowskiego, Macieja Krzyżana, Henryka Majcherka, Piotra Wiesława Rudzkiego, Bartłomieja Siwca, Marka Kazimierza Siwca, Mariusza Stoppela, Krzysztofa Szymoniaka i Wiesława Trzeciakowskiego. Czytać będą sami autorzy, a także Roma Warmus i Mieczysław Franaszek.

Początek 21 marca o godz. 18.00 przy ul. Chocimskiej 5.

Robert Kaja, fot. Jacek Soliński

Robert Kaja (ur. 1965) jest rzeźbiarzem, absolwentem pracowni prof. F. Duszeńki na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku (1993). Pracuje jako profesor na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Prowadzi pracownię Projektowania i Organizacji Przestrzeni, która realizuje program zajęć opartych o zagadnienia styku rzeźby z otoczeniem – przestrzenią publiczną. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych.

Więcej na stronie www.autorska.pl.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor