Kultura 5 sie 06:30 | Jacek Kargól
Legenda bydgoskiego bluesa na barce Lemara

Doktor Blues. / fot. Jacek Kargól

Jacek Herzberg ze swoją formacją Doktor Blues wystąpił we wtorek (30 lipca) na kolejnej imprezie z cyklu „Koncerty Nieoczywiste”. Zespół zagrał w nieco zmienionym składzie, bo bez Waldka Knade. Nie miało to wpływu na jakość płynących z barki dźwięków, ponieważ Jacek Herzberg zaprasza do swoich projektów zawsze znakomitych muzyków.

Zabytkowa barka Lemara, która ugościła zespół, to obiekt Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Nietypowy, bo pływający i posiadający swoją załogę „przybytek kultury” znajduje się na miejskim Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła. Pod pokładem barki towarowej z 1937, zacumowanej na stałe na Brdzie przy ul. Spichlernej, umieszczona jest ekspozycja muzealna. Oprócz tego barka jest miejscem różnych działań i imprez kulturalnych. 

Na pokład barki Lemara wyszli opromienieni zachodzącym słońcem:
Jacek Herzberg - gitara akustyczna, gitara rezofoniczna, kazoo, śpiew
Łukasz Sylwestrzak - altówka
Paweł Tomaszewski - ukulele basowe, śpiew
Jarosław Koźbiał - cajon, instrumenty perkusyjne.

Historia tego zespołu rozpoczęła się latem 2005 roku, kiedy to kilku bydgoskich muzyków, znających się z różnych projektów muzycznych, postanowiło połączyć swoje artystyczne
szlaki pod wspólną nazwą Doktor Blues.

W muzyce Doktora Bluesa usłyszeć można kilka pokrewnych gatunków: blues, folk, bluegrass, jazz tradycyjny. Nawiązanie - między innymi poprzez akustyczne brzmienie i instrumentarium - do korzeni tych gatunków nie oznacza wcale muzycznego skansenu. Dzięki oryginalnym aranżacjom i współczesnym środkom wyrazu muzyczna propozycja Doktora Bluesa jest interesująca dla szerokiego grona odbiorców. Zespół udowadnia, jak bardzo plastycznym i wdzięcznym w interpretacji tworzywem jest blues, który w wykonaniu Doktora Bluesa jest nie tylko pieśnią smutku, ale także wesołą i żywą muzyką taneczną.

Na dorobek estradowy grupy składają się zarówno występy na bluesowych festiwalach (m.in. Rawa Blues Festival, Suwałki Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Przeworsk Blues Festiwal, Spring Blues Night Ciechanów, Blues&Folk Festival Bydgoszcz, Festiwal Bluesowy w Białej Podlaskiej, Toruń Blues Meeting, Śląska Jesień Bluesowa, Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge), jak również liczne koncerty w klubach w całej Polsce i poza granicami (Niemcy, Litwa).
Oryginalność stylistyczna poparta profesjonalizmem i doświadczeniem estradowym muzyków stanowi wizytówkę Doktora Bluesa i jest jednocześnie gwarancją udanych, pozostających na długo w pamięci koncertów.

Tak też było i tym razem. Zagrane bluesowe standardy wzbudziły aplauz widzów, którzy skorzystali z wystawionych leżaków, a dla pozostałych były impulsem do kołysania się w
rytm muzyki, a nawet tańców. Rozchodzące się dookoła dźwięki zatrzymywały przechodniów na moście Staromiejskim i intrygowały spacerowiczów po drugiej stronie rzeki.
Ciepłe, słoneczne popołudnie i wakacyjny nastrój uzupełniały doskonale tę radosną, lekką odmianę bluesa, którym delektowali sie fani zespołu.

fot. Jacek Kargól

Projekt „Koncerty Nieoczywiste” to cykl prezentacji muzycznych odbywających się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, umożliwiającej bezpośredni i spontaniczny kontakt z
odbiorcami. Z założenia nie jest to kolejny festiwal, a raczej wyjście z muzyką w przestrzeń publiczną. Artyści zaproszeni do udziału w tych niecodziennych koncertach pojawiają
się ze swoją sztuką w wielu miejscach, często zaskakujących, na co dzień spełniających zupełnie inne funkcje, takich jak: park, deptak, podwórko, brama, plac zabaw, etc.

Tegoroczne koncerty odbywają się m.in. na Barce Lemara, w parku Kazimierza Wielkiego, parku Jana Kochanowskiego, bulwarach nad Brdą i Kanałem Bydgoskim,
bydgoskim Londynku. Publiczności da to okazję do swobodnego i nieodpłatnego obcowania z różnorodnymi gatunkami muzyki.

Organizatorem koncertów jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych „Mandragora”.

Jacek Kargól