Kultura 4 gru 09:21 | Redaktor
Zwyczaje kolędników - otwarcie wystawy i koncert w KPCK

fot. KPCK w Bydgoszczy

Wystawa i koncert w bydgoskim Kujawsko - Pomorskim Centrum Kultury pokaże radość ludowego kolędowania. Co można będzie zobaczyć i czego posłuchać?

Rekwizyty używane przez ludowych kolędników, gwiazdy, szopki, turonie, maszkary, kozy oraz zdjęcia archiwalnych i współczesnych grup zapustnych będzie można oglądać już od 5 grudnia w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Eksponaty zostały przywiezione z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ta szczególna wystawa świąteczna potrwa do 7 lutego 2020 r.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, 5 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się koncert zespołu Raffa Quartet, a tworzą go absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych skupieni wokół Orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy.

W skład zespołu wchodzą: Filip Lipski (I skrzypce), Justyna Cieślak (II skrzypce), Michał Rak (altówka), Cecylia Stanecka (wiolonczela).

- Czas świąt Bożego Narodzenia i karnawału – zachęcają organizatorzy wystawy - to mimo zimowej aury najbardziej radosny czas w ludowej obrzędowości. Kolędowanie, do którego przygotowania trwały już w adwencie kończyło się w zapusty. Przybycie kolędników zwiastowało pomyślność i było dobrą wróżbą na nowy rok, dlatego każdy obdarowywał ich w zamian łakociami i drobnymi datkami. Kawalerowie ukryci za przebraniami i maskami śpiewali kolędy, hałasowali, żartowali, popisywali się, trzaskali z batów „na urodzaj”, czasem odgrywali „herody”.

- W okresie świąt – opisują dalej ludowe zwyczaje - grupie przewodzili gwiazdor niosący piękną gwiazdę betlejemską i śpiewający pastorałki chłopak z szopką. Towarzyszyli im często Herod, diabeł, śmierć, żyd, baba i dziad, zwierzęce maszkary – turoń, koza, koń, miś, bocian. Później pojawiali się Trzej Królowie, muzykanci, małpy i brodacze, żołnierze i policjanci. Każdy region miał oczywiście swoje tradycje kolędowania, ale wspólne im było już od czasów przedchrześcijańskich chodzenie po kolędzie i powszechna wesołość. Większość zwyczajów pozostała już tylko wspomnieniem ale są jeszcze regiony kultywujące stare tradycje. Wśród nich są nasze Kujawy słynące z barwnych i zawadiackich grup zapustnych.

Wstęp wolny.

źródło: KPCK

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor