Kultura 20 sie 2018 | Redaktor
Młodzi pianiści pokazali w Bydgoszczy, co potrafią [GALERIA]

fot. Anna Kopeć

Najlepsi uczestnicy Paderewski Piano Academy - letniej szkoły dla pianistów - wystąpili wczoraj (19 sierpnia) na wspólnym koncercie w Bydgoszczy. Swoje umiejętności zaprezentowali reprezentanci Chin, Stanów Zjednoczonych, Danii, Singapuru i Polski. Wykonali utwory z repertuaru m.in. Chopina, Beethovena i Mozarta.

Paderewski Piano Academy to szkoła letnia dla młodych pianistów grających z orkiestrą symfoniczną. W tym roku odbyła się już jej dziesiąta edycja. Uczestnicy z całego świata (m.in. Chin, Japonii, Hiszpanii, Włoch, Argentyny, Turcji) w czasie tygodniowego kursu wzięli udział w zajęciach z profesorami z różnych uniwersytetów i krajów. 

Zajęcia odbywały się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Młodzi pianiści, od 12 do 32 lat, grali z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. - To innowacyjna, jedyna tego typu inicjatywa edukacyjna na świecie, pozwalająca na „ogranie się” artysty z zespołem symfonicznym – zaznaczają organizatorzy. 

Najlepsi uczniowie wystąpili na bezpłatnych koncertach w regionie. Wczoraj zagrali w Bydgoszczy w kościele pw. Bożego Ciała.

fot. Anna Kopeć

Toruńską Orkiestrą Symfoniczną kierował Jakub Chrenowicz, koncert poprowadziła Dorota Borowicz. Swoje umiejętności zaprezentowali:

  • Rae Yue Pung (Australia/Singapur) – I część koncertu Chopina Nr 2 f-moll, op. 21,
  • Zachary Guo (USA) – I część koncertu L. v. Beethovena Nr 1 C-Dur, op. 15,
  • Elisabeth Nielsen (Dania) – I część koncertu Beethovena Nr 3 c-moll, op. 37,
  • Jan Walczak (Polska) - I część koncertu Liszta Nr 1 Es Dur S. 124,
  • Ruiqi Li (Chiny) – II część koncertu W. A. Mozarta Nr 26 D-Dur, K. 537,
  • Calsun Wang (Chiny) – I część koncertu S. Rachmaninowa Nr 3 d-moll, op. 30.

fot. Anna Kopeć

Organizatorem PPA jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, partnerem – województwo kujawsko-pomorskie. Wydarzenie jest organizowana we współpracy z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

 

Więcej o Paderewski Piano Academy czytaj tutaj: Pianiści z całego świata na letnim kursie w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor