Kultura 28 paź 17:00 | Redaktor
Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSE ma już 50 lat [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Nagradzana na licznych przeglądach Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy świętuje w tym roku 50-lecie. Jubileuszowy koncert odbył się w sobotę (26 października) w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystości orkiestra otrzymała Medal Prezydenta Bydgoszcz za zasługi w pracy na rzecz miasta oraz prezent – puzon.

fot. Anna Kopeć

Na estradzie pojawili się także byli członkowie zespołu, którzy włączyli się w wykonanie dwóch utworów. 

fot. Anna Kopeć

Orkiestra powstała w listopadzie 1969 roku, jako Harcerska Orkiestra Dęta Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy. Jej twórcą i dyrygentem do 1995 roku był Leon Eliasz, muzyk Filharmonii Pomorskiej. Obecnie zespół prowadzą Krzysztof Beszczyński oraz Piotr Stachura.

Początkowo orkiestra koncertowała tylko w środowisku szkolnym, z czasem zaczęła uświetniać uroczystości mieskie, imprezy sportowe. Repertuar od początku uwzględniał hymny, marsze, polonezy, krakowiaki, utwory o charakterze piosenkarskim.  

Zespół brał udział w licznych przeglądach, festiwalach i konkursach orkiestr dętych w kraju i za granicą, m.in. w Turcji (1990), Francji (1991), Szwecji (2000), Niemczech (2007), Włoszech (2019), był wielokrotnie nagradzany.

fot. Anna Kopeć

Od 2006 roku współpracuje z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Orkiestrę tworzy uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, absolwenci oraz osoby chętne z innych szkół. Obecnie – łącznie z uczącymi się gry pierwszoklasistami – liczy ona ok. 100 osób.

fot. Anna Kopeć

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor