Kultura 14 sie 10:13 | Jacek Kargól
Niespodziewane zakończenie wspaniałego koncertu. Marta Szefke Groove Band

Marta Szefke Groove Band. / fot. Jacek Kargól

W poprzednią środę (7 sierpnia) pokład barki Lemara stał się sceną i widownią koncertu, w którym popis swoich możliwości wokalnych dała Marta Szefke, a kunszt muzyczny zaprezentowali też jej przyjaciele z zespołu Marta Szefke Groove Band. Występ odbył się w ramach projektu Linia Ukraińska.

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy podnosi rangę naszego miasta w tej dziedzinie sztuki. Dowodem jest kształcony w Akademii głos Marty Szefke. Ta wokalistka bluesowa i jazzowa jest autorką muzyki i tekstów wykonywanych przez nią wraz z przyjaciółmi. Jej kompozycje inspirowane są stylami blues, soul, rhythm&blues i funky. Zespół wykonuje także covery we własnych interpretacjach. Twórczość grupy Marta Szefke Groove Band to muzyka pełna energii poruszającej słuchaczy, a niebanalne teksty wyśpiewane są ciepłym, bluesowym wokalem. Marta Szefke mistrzowsko operuje głosem, o czym przekonywali się, dzięki dobremu nagłośnieniu, nie tylko widzowie na pokładzie barki Lemara, ale też ci stojący na moście oraz spacerujący po drugiej stronie rzeki.

Marta Szefke jest absolwentką bydgoskich uczelni: Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Na scenie bluesowej pojawiła się jako wokalistka toruńskiego zespołu Tortilla, z którym występowała na scenach klubowych i festiwalowych w całej Polsce, m.in. podczas Komeda Jazz Festival, Toruń Blues Meeting, Galicja Blues Festival, w tym z legendami polskiego jazzu – Wojciechem Karolakiem oraz Markiem Stryszowskim (Laboratorium).

Zespół Marta Szefke Groove Band powstał w maju 2016 w Trójmieście jako autorski projekt znakomitej wokalistki. Zaledwie kilka tygodni później zadebiutował na scenie konkursowej finału Polish Blues Challenge 2017 w ramach Suwałki Blues Festival (2016). Grupa wystąpiła także podczas XIV Gdynia Blues Festival (2017), zagrała także koncert dla gdańskiej edycji SOFAR.

Członkiem zespołu jest absolwent Kijowskiego College’u Muzycznego R.M. Gliera (kierunek Jazz i muzyka estradowa), Dmytro Poeta - klawiszowiec, producent muzyczny, aranżer, kompozytor. Pracował w orkiestrze WETO Nikolaja Hudymy. Obecnie współpracuje z zespołem Aleksandr Pusznoj Band (Rosja), bluesowym zespołem Djankoj Brothers (Ukraina) jako klawiszowiec, wokalista, kierownik muzyczny, aranżer oraz Marta Szefke Groove Band (klawisze oraz wokal wspierający). Występował w telewizyjnych talent show w Rosji oraz Ukrainie w roli kierownika zespołu oraz klawiszowca. Jego obecność w zespole stała się pretekstem do występu w ramach projektu Linia Ukraińska.

Skład zespołu:
Marta Szefke - wokal
Dmytro Poeta - instrumenty klawiszowe, chórek
Bartłomiej Szefke - chórek
Krzysztof Pawłocki - gitara elektryczna
Paweł Urowski - bas
Maks Kreft - perkusja

Cały zespół zaprezentował się korzystnie na bydgoskiej miniscenie, ale pogoda uniemożliwiła bisowanie, sprawiając duży zawód zachwyconym widzom.

fot. Jacek Kargól

Pierwsze krople deszczu wymusiły przerwanie występu odbywającego się pod gołym niebem. Po pięciu minutach od zakończenia koncertu ściana wody runęła na centrum Bydgoszczy. Niestety, muzycy, którzy w pośpiechu pakowali swój sprzęt nie zdążyli zabezpieczyć wszystkiego przed gwałtowną ulewą.

fot. Jacek Kargól