Kultura 21 lis 10:07 | Redaktor
Polak w finale Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego

Ogłoszenie wyników półfinału, fot. Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego, Facebook, fot. Jarosław Pruss

Do najlepszej piątki uczestników toczącej się w Bydgoszczy rywalizacji awansował Kamil Pacholec, student bydgoskiej Akademii Muzycznej. Finał pianistycznych zmagań w sobotę (23 listopada) w Filharmonii Pomorskiej.

Do finału XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego zakwalifikowali się Sergey Belyavsky (Rosja), Kamil Pacholec (Polska), Philipp Lynov (Rosja), Saetbyeol Kim (Republika Korei) i Yasuko Furumi (Japonia).

Młodzi pianiści walczą w Bydgoszczy o uznanie i nagrodę główną w wysokości 30 tysięcy euro.

W pierwszym etapie uczestniczyło 45 osób, wyłonionych w przesłuchaniach selekcyjnych organizowanych w różnych miastach świata, do półfinału awansowały 22 osoby, z których ostatecznie wyłoniono piątkę finalistów.

Przesłuchania finałowe odbędą się 22 i 23 listopada. Drugiego dnia finału czas oczekiwania na werdykt jury umili Krzysztof Herdzin, prezentując jazzowe aranżacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert laureatów w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się 24 listopada, dzień później pianiści zagrają w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Rywalizacja jest także w całości transmitowana w Internecie. Bilety na przesłuchania i koncert laureatów dostępne są na stronie bilety24.pl i w kasie Filharmonii Pomorskiej.

Konkurs im. I. J. Paderewskiego odbywa się w Bydgoszczy co trzy lata. Mogą w nim brać udział pianiści wszystkich narodowości urodzeni w latach 1987-2003, niebędący studentami jurorów w ostatnich trzech latach.

Celem konkursu jest uczczenie patrona, wybitnego pianisty-wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu, promocja utalentowanych pianistów, propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce oraz promocja laureatów i polskiej kultury na świecie (jedną z form nagród są koncerty i recitale w Polsce, krajach Europy i USA).

Organizatorami są: Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska, Akademia im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor