Kultura 2 sty 18:01 | Redaktor
Quadrans, spektakl w ciemności i gitara. Styczeń w Światłowni

Koncert kolęd w wykonaniu zespołu Quadrans, spektakl improwizowany przez Trzy Słowa oraz gitarowe „plumkanie” Macieja Stobrawy to najbliższe propozycje kulturalne Otwartej Przestrzenia „Światłownia” (ul. Świętej Trójcy 15). W drugiej połowie miesiąca będzie szampańsko dzięki koncertowi karnawałowemu i nowocześnie - za sprawą Łukasza Jędrysa i jego loopera.

W piątek 4 stycznia (godz. 18.00) w Światłowni zagra i zaśpiewa zespół Quadrans, od 2006 r. działający przy Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”. 

Ewangelizacja przy dźwiękach muzyki i słowach chwały jest celem i radością zespołu. W imię maksymy „kto śpiewa, modli się podwójnie”, swoją muzyką wykonawcy chcą przybliżać Najwyższego.

Zespół koncertuje w składzie: solista, chór oraz grupa instrumentalna. Wykonuje utwory religijne o lekkiej, radosnej formie, oraz te z pogranicza klasyki. Ma obszerny repertuar koncertowy złożony z kompozycji własnych oraz utworów zespołów i wykonawców znanych w świecie muzyki chrześcijańskiej, takich jak: TGD, Mietek Szcześniak, New Life M., Beata Bednarz.

W Światłowni Quardans wystąpi z koncertem kolęd i pastoralek pod nazwą „Święty czas”. Za fortepianem zasiądzie Paweł Tomaszewski.

grupa Trzy Słowa, materiał organizatora

Z kolei w sobotę 5 styczna o 18.00 ze spektaklem improwizowanym w ciemności wystąpi grupa Trzy Słowa. Przy wyłączonym świetle na gorąco powstanie spektakl, a raczej słuchowisko, podczas którego aktorzy będą opowiadać historię, tworzyć relacje i zmagania bohaterów, wykluczając ruch i możliwość kontaktu wzrokowego między sobą. Wszystko będzie dziać się na żywo, inspiracją do historii będą słowa z widowni.

Dla improwizatorów to wyzwanie, ale i przyjemność z tworzenia opowieści w większym skupieniu i oddaniu się chwili. „Będzie wzruszająco, zabawnie, strasznie i śmiesznie. Takie jest impro” - zapowiadają organizatorzy.

Zagrają: Ada Zurawska (grupa Trzy Słowa), Cezary Markiewicz (grupa Trzy Słowa), Jakub Dranicki.

Maciej Stobrawa, fot. J. Serafinowicz

W piątek 11 stycznia o 18.00 zagra Maciej Stobrawa –  samouk „od zawsze uzależniony do melodii, rytmu i harmonii muzycznej”. W latach szkolnych grał na perkusji i gitarach, jako student – grał na gitarze i śpiewał w zespole rockowym „Północ” w Poznaniu, a później w Bydgoszczy – na basie w hardrockowym zespole „Demos Down”. Długo tworzył jedynie to szuflady, potem współpracował z zespołem „Niewidziani”. Obecnie solo.

„Maciej Stobrawa – dźwięki” to solowy projekt prezentujący pomysły muzyczne na gitarę akustyczną lub elektryczną i głos.

Barbara Kalinowska, materiał organizatora

Z koncertem na karnawał „Szampana nalej mi” 18 stycznia (18.00)  wystąpi Barbara Kalinowska – piosenkarka i kompozytorka związana z Kujawami. Zdobyła liczne nagrody m.in. Złoty Samowar na Festiwalu w Zielonej Górze w 1979 r. czy też Złoty Pierścień w 1985 r. w Kołobrzegu. Brała udział w festiwalu w Opolu, Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie, Giełdzie Piosenki w Lublinie.

W 1984 r. uzyskała tytuł zawodowy piosenkarki. Była solistką Zespołu Estradowego Pomorskiego Okręgu Wojskowego „Czarne Berety”. Jej głos można było usłyszeć i podziwiać m.in. w Bydgoskiej TV, Radiu Pomorza i Kujaw, telewizji „Trwam” oraz w „Bydgoskiej Szopce”. Nagrała 3 płyty ze swoimi własnymi kompozycjami: „Wpisana w Biel”, „To Kujawy” i „Wybrzeża Ciszy”. Tematy koncertu: romans cygański, operetka, piosenka przedwojenna.

Łukasz Jędrys, materiał ogranizatora

25 stycznia na deskach Światłowni stanie Łukasz Jędrys, olsztyński twórca piosenek, wokalista i gitarzysta. Laureat najstarszego w Polsce Studenckiego Festiwalu Piosenki, otrzymał pierwsze nagrody na Wieczornych Nastrojach, Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy poezję”.

Zdobył najwyższe laury za interpretacje utworów Jacka Kaczmarskiego (festiwale Nadzieja, Metamorfozy Sentymentalne). Otrzymał także nagrodę „Talent Olsztyna”. Związany z Teatrem Piosenki Polskiego Radia. Człowiek orkiestra – korzystając z loop station, tworzy na bieżąco pętle dźwiękowe i multiinstrumentalne partie, do których śpiewa własne wersje znanych polskich i zagranicznych piosenek. W grudniu 2016 roku ukazała się jego debiutancka EPka Aperitif.

Wstęp na wszystkie wydarzenia – cegiełka na Światłownię – 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci – 8 zł.

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor