Kultura 7 lut 15:08 | Redaktor
Sukces bydgoszczanina. Film wyróżniony Nagrodą Goi

kadr z filmu/materiały dystrybutora

Obraz Damiana Nenowa otrzymał Nagrodę Goi w kategorii najlepsza animacja. To kolejny sukces reżysera, który na swoim koncie ma już Europejską Nagrodę Filmową.

Animacja ,,Jeszcze dzień życia’’ powstała przy współpracy reżyserów Damiana Nenowa i Raula de la Fuente, w koprodukcji polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańskiej.

Kanwą filmu stała się książka Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem – to opowieść pozostawionego samemu sobie dziennikarzu, który pisze reportaż o ogarniętej wojną Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku.

Podczas sobotniej (2 lutego) gali filmowej w Sewilli doceniony został także inny polski obraz: ,,Zimna wojna’’ Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę w kategorii najlepszy film europejski.

Nagroda Goi przyznawana jest przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej.

Damian Nenow urodził się w Bydgoszczy i jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego pierwszoroczny film „The Aim” (2005) dostał nagrodę specjalną na festiwalu „ReAnimacja” w Łodzi oraz pierwszą nagrodę na festiwalu „Dozwolone do 21 lat” w Tarnowie. Zrealizowany na drugim roku studiów film „Wielka ucieczka” wyświetlany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Obecnie pracuje w studiu Platige Image, gdzie zajmuje się reżyserią, animacją, montażem oraz szeroko pojętą grafiką 3D.

źródło: bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor