Kultura 13 mar 2019 | Redaktor
Święto muzyki tradycyjnej - Ethniesy 2019 [WIDEO]

mat. MCK

Zespoły prezentujące muzykę tradycyjną z Polski i zagranicy, a wśród nich Babadag, 5’nizza czy Gulaza - 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i „Ethniesy” rozpocznie się w czwartek 14 marca.

14 marca CZWARTEK

godz. 18.00, foyer MCK
Wystawa plakatów Hanny Cieślak

Hanna Cieślak jest absolwentką malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od wielu lat zajmuje się grafiką i ilustracją, tworząc oprawę wydawnictw i wydarzeń muzycznych. Jej tajemniczy i organiczny styl można spotkać na okładkach między innymi takich wydawnictw jak płyta duetu Zimpel/Ziołek, Resina, Michał Biela Solo. Hanna Cieślak jest również cenioną autorką plakatów koncertowych. Robiła plakaty dla takich artystów jak Son Lux, Colin Stetson, Syny, Tops, Smolik//Kev Fox czy Księżyc. Od 2015 współpracuje z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, tworząc oprawę graficzną na festiwal Ethniesy.

godz.19.00, sala kinowo- widowiskowa MCK

Kust

Kust, czyli krzak – to poleski obrzęd, podczas którego kobiety przebierają dziewczynkę za krzak – stosując liście klonu, brzeziny, tataraku – i prowadzą ją po wsi, śpiewając. Muzyka zespołu oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych, głównie rejestrowanych podczas badań terenowych, prowadzonych na terenie Dolnego Śląska, Łęczyckiego czy Polesia Ukraińskiego. Wiernie z tradycją wykonywane pieśni okolicznościowe z roku kalendarzowego, jak i z rytuałów rodzinnych – weselne, pogrzebowe, wiosenne, przesilenia letniego, żniwne czy kolędy zimowe.

W skład zespołu wchodzą:

Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, Joanna Gancarczyk – od lat śpiewają pieśni tradycyjne, prowadzą badania terenowe oraz udzielają się w projektach społecznych związanych z muzyką tradycyjną. Śpiewu uczą się od mistrzyń na wsi.  Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński to muzycy takich grup jak HATI, Alameda Duo, 3, 4, 5, T’ien Lai, Mammoth Ulthana, Javva, Innercity Ensemble. Obaj należą do kolektywu Milieu l’Acéphale. Towarzyszyć im będzie gitarzysta Tadeusz Skowroński.

BABADAG

Babadag to autorska formacja Oli Bilińskiej, w której eksperymentuje z wątkami i warstwami muzyki tradycyjnej, nadając im formy i brzmienia często zupełnie z tradycją nie kojarzone.

W 2019 roku BABADAG powraca z nową płytą i w nowym składzie – nieco

zaskakującym, i nieco oszałamiającym swym rozmachem. Ola Bilińska zaprosiła do współpracy trzech muzyków z Warszawy oraz trzy wokalistki z Wilna. Utwory na płycie Šulinys // Studnia to wynik tęsknoty za obecnością baśni i mitu w codziennej, otaczającej nas rzeczywistości.

kakofoNIKT i Chór WSJO Canto-Cantare

Zespół kakofoNIKT od dwunastu lat porusza się na styku takich taktyk jak free improvisation, noise, industrial,  field recording, tzw. muzyki konkretnej czy elektronicznej, instalacji i działań audiowizualnych oraz performatywnych. Tym razem, dzięki interwencji festiwalu Sonus ex Machina, w listopadzie zeszłego roku kakofoNIKT spotkał się z liczącym kilkadziesiąt osób Chórem WSJO Canto-Cantare, działającym od 1996 roku, a od 2016 roku pod dyrygenturą poszukującej i niezwykle żywiołowej Joanny Sykulskiej (wcześniej dyrygentki Chóru Czarownic) – by pracować wspólnie nad nowym elektryzującym projektem, łączącym mitologię słowiańską, ludową rytualność, średniowieczne i renesansowe tradycje chóralne, wglądy botaniczne, historyczne i psychonautyczne w sferę rodzimej flory i mykoflory psychoaktywnej oraz sonorystyczne, eksperymentalne, ale też folkowe techniki muzyczne.

15 marca PIĄTEK

godz. 19.00, sala kinowo- widowiskowa

WoWaKin Trio

Trio WoWaKin powstało w 2016 roku.  Specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej (muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starszego pokolenia zaprzyjaźnionych muzykantów i śpiewaczek), ale też mocno wchodzącą we współczesność. Artyści na scenie prowadzą muzyczny dialog, świetnie się przy tym bawiąc a zarazem uwodząc publiczność naturalnością  i szczerością przekazu. Muzyka WoWaKin trio ma niesamowitą energię taneczną, dlatego ich koncerty doskonale nadają się do tańca, zapraszając wszystkich do szalonego ‘wirowania’ w rytm oberków, polek, mazurków i kujawiaków. W skład zespołu wchodzą: Mateusz Wachowiak, Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak.

Janusz Prusinowski Kompania – Po śladach

Podążając śladami wiejskich muzykantów odkrywamy nieoczekiwane i nieoczywiste krajobrazy – muzyczne i ludzkie. Bywa że zataczamy w nich coraz to nowe kręgi, czasem wkraczamy w obszary całkiem nieznane a niekiedy odnajdujemy w nich coś niezwykle osobistego.

Gulaza

Przekraczanie granic etnicznych i muzycznych - to druga natura grupy Gulaza. Gulaza ożywia i reinterpretuje starodawne żydowsko-jemeńskie pieśni kobiet, stosując elementy rytualne i teatralne, i zapewniając publiczności zjawiskowe doświadczenie muzyczno-wizualne.

Igal Gulaza Mizrahi, którego ojciec miał jemeńskie korzenie, dorastał w sąsiedztwie imigrantów z Jemenu. Od najmłodszych lat ulegał więc wpływom tradycji jemeńskich, otoczony fascynującym światem jemeńskich kobiet.

Mistyczne teksty od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie, córkom przez matki, doczekały się współczesnej interpretacji w towarzystwie niezapomnianego instrumentarium.

After Party z Dj Kozber

Krzysztof Kozber to producent i promotor muzyki elektronicznej, edytor dźwięku, masteringowiec, wieloletni dj i poszukiwacz czarnych krążków. Oryginalnie bydgoszczanin, od 12 lat na stałe mieszkający w Londynie. W metropolii Kozber działa na wielu płaszczyznach muzycznej sceny, współkieruje wytwórnią @Little Beat Different oraz @Play !T Loud.

W tym roku na bydgoskie Ethniesy przywiezie sporą dawkę tanecznych, energetycznych odmian afro beat, afro funk/soul, afro cuban/disco, które zakręci z płyt na after party w MCK.

16 marca SOBOTA

godz.19.00, sala kinowo- widowiskowa

Kapela Timingeriu

(czyt. Kapela Timindżeriu) to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej.

5’NIZZA

5'nizza, czyli „piatnica” to fenomenalny ukraiński duet, który narodził się w 2000 roku w Charkowie. Założyciele zespołu - Andriej „Sun” Zaporożec i Sergiej Babkin - stworzyli unikalny styl. Za pomocą minimalnych środków (dwa głosy, gitara, beatbox i elementy perkusji) połączyli reggae, rock, hip-hop, jazz i bossa novę z pełnymi abstrakcyjnego humoru i gry słów tekstami napisanymi po ukraińsku, rosyjsku i angielsku.  Takie utwory jak „Sołdat” czy Jamajka” stały się kultowymi piosenkami również w Polsce. Wielką popularność zdobył również cover utworu „Jammin” Boba Marleya oraz klimatyczne ballady „Newa” i „Wiesna”.

W 2017 roku zespół wydał nowy album „Ku”, który został uznany za jedną z najlepszych płyt ubiegłego roku na Ukrainie, a teledysk do piosenki „Samolot” za jeden z najbardziej oryginalnych wideoklipów.

17 marca NIEDZIELA

godz. 18.00, sala kinowo- widowiskowa

Spektakl. MISTRZ MANOLE legenda rumuńska

„Mistrz Manole” to jedna z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych, która podejmuje odwieczny mit ofiary założycielskiej. W dolinie Argeszu mistrz murarski Manole ma zadanie wybudować najpiękniejszy monastyr na świecie. Jednak mury budowane za dnia, w nocy upadają. Manole we śnie słyszy głos, który nakazuje zamurować w budowli pierwszą kobietę, która rano przyjdzie do murarzy. Nie przewiduje jednak, kim będzie ta pierwsza kobieta…

WARSZTATY

„Etnogadki. Podróż w czasie” – warsztaty Moniki Michaluk

(zapisy: piotr.drozdowski@mck-bydgoszcz.pl, bilet: 30 zł, warsztaty dla dzieci w wielu 6–9 lat wraz z opiekunami)

16.03.2019, sobota, godz. 12.00, barka „Lemara”

Spotkania śpiewacze z Adamem Strugiem

(zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl, bilet: 150 zł)

14.03.2019, czwartek, godz. 17.00, salonik secesyjny MCK

15.03.2019, piątek, godz. 17.00, salonik secesyjny MCK

16.03.2019, sobota, godz. 14.00, salonik secesyjny MCK

17.03.2019, niedziela, godz. 11.00, salonik secesyjny MCK

„Mazurek Freestyle” – warsztaty Objazdowej Akademii Tańca Tradycyjnego z Piotrem Zgorzelskim

(zapisy: dominika.krol@mck-bydgoszcz.pl, bilet (cena od 1 osoby za 2 dni zajęć): 80 zł do 4 marca, 100 zł po 4 marca)

16.03.2019, sobota, godz. 10.00-14.00, kawiarnia Szpulka

17.03.2019, niedziela, godz. 11.00-15.00, kawiarnia Szpulka

KARNETY i BILETY

Karnety

Przedsprzedaż (8.02 - 24.02) - 100 zł

Sprzedaż (od 25.02) - 120 zł

Bilety

Sprzedaż od 25.02:

  • 03.2019 - 30 zł,
  • 03.2019 - 30 zł,
  • 03.2019 - 70 zł,
  • 03.2019 - 10 zł.

Karnety i bilety dostępne na stronie: www.bilety24.pl lub w kasie MCK, Marcinkowskiego 12, Bydgoszcz.

 Źródło: MCK Bydgoszcz


 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor