Święto sztuki, kultury i kreatywności - Festiwal Oko Nigdy Nie Śpi już niebawem
fragmentu plakatu
Tegoroczna edycja festiwalu „OKO NIGDY NIE ŚPI" rozpocznie się już w najbliższą niedzielę (30 czerwca) i potrwa do 4 lipca. W programie spotkania polskich i zagranicznych artystów i naukowców, koncerty, wernisaże, premiery filmowe...
Inne z kategorii
W towarzystwie muzycznym jest koncertowo [ZAPROSZENIE]
„Gra“ to motto tegorocznej edycji, które zostało sformułowałane przez czołowego, polskiego filozofa prof. Zbigniewa Mikołejko. Wokół tej idei będą sytuowały się wszystkie festiwalowe wydarzenia. Temat spotkań ma być pretekstem do nawiązania kontaktu, wymiany doswiadczeń, dyskusji i powstawania oraz kontynuacji wspólnych projektów.
Festiwal łączy w jedną całość performance, literaturę, film, muzykę, wszelkie odmiany sztuki współczesej, włączając w to m.in. operę społeczną.
W niedzielę (30 czerwca) o godz.18.00 w Galerii Miejskiej bwa odbędzie się otwarcie festiwalu oraz wernisaż prac i instalacji wraz z pokazami filmów artystów: Colette Lumiere (USA), prof. Marcina Gizyckiego oraz Grzegorza Pleszyńskiego i grupy Czarny Karzeł. Zaplanowano także koncerty Eriko Makimury - pianistki i performerki z Japonii, która zaprezentuje się publiczności m.in. na Starym Rynku w Bydgoszczy, w Pałacu Starym w Ostromecku oraz w postindustrialnej hali Moderator Inwestycje w Bydgoszczy, zaadaptowanej na studio filmowe, gdzie obecnie powstaje gigantyczna scenografia do serialu fantasy dla dzieci i młodzieży. Artystka zagra (27 czerwca, 1 lipca, 2 lipca)
Z kolei 3 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu o godz. 18.30 odbedzie się panel dyskusyjny „Ironia i prawda. Co znaczy dzisiaj autentyczność w kulturze? –z udziałem Andy Rottenberga, Mirosława Bałki, Zbigniewa Mikołejki, Krzysztofa Kozłowskiego i Grzegorza Brzozowskiego jako prowadzącego. Tego samego dnia odbędzie się też koncert Kaspara T. Toeplitza w Pałacu Ostromecko wybitnego kopozytora i wykonawcy muzyki współczesnej oraz będzie można posłuchać rozmowy o.Tomasza Dostatniego i Zbigniewa Mikołejko - „Kościół w grze o duszę polską“.
Program festiwalu obejmuje blisko 30 wydarzeń wykorzystujących różne formy ekspresji.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, poza prezentacją Oratorium Phoebe w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w dniu 2 lipca o godz.22.00. na które obowiazują darmowe wejściówki do odbioru w kasie.
W Pałacu Nowym w Ostromecku będzie można stołować się w Restauracji Pałacowej oraz zwiedzać Pałac Stary z drugą co do wielkości w Polsce, Kolekcją Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbe. Na gości czeka 40-hektarowy park.
Festiwal organizuje Fundacja Czarny Karzeł z Bydgoszczy.
Festiwal odbywać się będzie w dniach od 30 czerwca do 4 lipca i odbywać się będzie w Bydgoszczy, Ostromecku i Toruniu.
HARMONOGRAM:
Niedziela, (30 czerwca)
Galeria Miejska bwa
- 18.00 Uroczyste otwarcie festiwalu
- 18.15 Otwarcie wystawy - Colette Lumiere, Marcin Giżycki, Grzegorz Pleszyński i Czarny Karzeł
- 19.00 Premiera filmu „Wieczór“ reż. Marcin Giżycki i Czarny Karzeł
- 19.20 Ãtma Quartet – koncert, F. Schubert Kwartet smyczkowy nr 14 D. 810 „Death and the Maiden”, K. Penderecki Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”
Zespół Pałacowy Ostromecko
- 20.30 Dana Widawski - otwarcie wystawy (Pałac Nowy)
- 21.00 Mariusz Czajka, performance iluzjonistyczny (Pałac Stary)
- 21.30 Eriko Makimura, solo performance (Pałac Stary)
- 22.00 Kasper T. Toeplitz, koncert (Pałac Stary)
- 23.00 Kuba Elwertowski – instalacja przestrzenna ( Zespół Parkowy) Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi
Poniedziałek (1 lipca)
- 12.00 Krystyna Mazurówna, "Mój system wychowawczy, czyli dowód na to, że jajko jest mądrzejsze od kury" - spotkanie (Pałac Stary)
- 13.30 Monika Baranowska, "Spoglądając na topieliczne ciało. Figura Topielicy i gra o najwyższą stawkę" - wykład (Pałac Nowy)
- 17.00 Anda Rottenberg, wykład "Spirala feminizmu" (Pałac Nowy)
- 20.00 Piotr Sarzyński, „Wolność w sztuce“ (Pałac Nowy)
- 21.30 Eriko Makimura koncert/performance w ramach 100 – lecia Polsko Japońskich Stosunków Dyplomatycznych (Pałac Stary)
wtorek (2 lipca)
- 12.00 Agnieszka Taborska, wykład „Wyborny trup i inne przyjemności“ (Pałac Nowy)
- 16.00 Zbigniew Mikołejko, wykład „Potlacz, czyli gra mocy“ (Pałac Nowy)
- 18.00 Grzegorz Brzozowski, film „Obcy na mojej kanapie“ (Pałac Nowy)
- 20.30 Wizyta w Studiu Filmowym Czarnego Karła w Bydgoszczy/Performance Eriko Makimura/ postindustrialna hala Moderator Inwestycje Sp.z o.o.
- 22.00 Oratorium „Phoebe“ na podstawie książki Agnieszki Taborskiej „Niedokończone życie Phoebe Hicks“ – Chór Społeczny Czarnego Karła, reżyseria GrzegorzPleszyński i Jacek Puzinowski, muzyka G.Pleszyński (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy)
- 23.00 Agnieszka Taborska, Marta Filipiak, Grzegorz Pleszyński, Jacek Puzinowski- rozmowa o Oratorium Phoebe (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy) Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi
Środa (3 lipca)
- 12.00 Bogumił Paszkiewicz, limeryki freewolne/tylko dla dorosłych (Pałac Stary)
- 13.00 Rezydencja artystyczna Pracowni Działań Przestrzennych Mirosław Bałka Studio of Spacial Activities (Zespół Parkowy Ostromecko)
- 15.00 Tomasz Dostatni i Zbigniew Mikołejko „Kościół w grze o „duszę polską“ - rozmowę poprowadzi Michał Nogaś (Pałac Nowy)
- 16.40 Wyjazd do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
- 18.30 Urszula Usakowska- Wolff, Olga Magieres, Anna Zielińska, Natasza Czerwińska, Agnieszka Zaręba, performance „Czerwone rękawiczki“ (CSW Toruń)
- 19.00 Ironia i prawda. Co znaczy dzisiaj autentyczność w kulturze? – panel dyskusyjny z udziałem Andy Rottenberg, Mirosława Bałki, Zbigniewa Mikołejki, Krzysztofa Kozłowskiego i Grzegorza Brzozowskiego jako prowadzącego (CSW w Toruniu)
- 22.00 Kasper T. Toeplitz - koncert plenerowy (Pałac Stary – taras)
- 23.00 Jolanta Krukowska, Akademia Ruchu, performance (Pałac Stary)
czwartek (4 lipca)
- 13.00 Panel dyskusyjny podsumowujący Spotkania (Pałac Nowy) Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi
Więcej informacji na stronach:
https://www.facebook.com/okonigdyniespi
https://www.facebook.com/czarnykarzel
Źródło: Fundacja Czarny Karzeł