Kultura 18 lip 17:13 | Redaktor
W Ostromecku uczczą Zygmunta Noskowskiego. Muzyką i słowem

Raffa Quartet, materiały organizatorów

W 110. rocznicę śmierci kompozytora Zygmunta Noskowskiego Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku zaprasza na wydarzenia artystyczne. W programie m.in. koncert Raffa Quartet oraz recital fortepianowy Marii Gabryś-Heyke.

Zygmunt Noskowski (ur. 2 maja 1846, zm. 23 lipca 1909) był nie tylko znakomitym kompozytorem, ale także dyrygentem i pedagogiem – to u niego uczyli się m.in. Karol Szymanowski i Mieczysław Karłowicz. Fortepian, podarowany mu przez naród polski na 25-lecie pracy kompozytorskiej, od 1979 roku zdobi Kolekcję Zabytkowych Fortepianów w Ostromecku. W styczniu 2018 r., po renowacji wykonanej w Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka, instrument wrócił do Pałacu Starego i znów cieszy melomanów swoim brzmieniem.

W racji 110. rocznicy śmierci kompozytora w sobotę (20 lipca, godz. 16.00) w Pałacu Starym odbędzie się koncert Raffa Quartet w składzie: Filip Lipski (I skrzypce), Justyna Cieślak (II skrzypce), Cecylia Stanecka (wiolonczela) i Michał Rak (altówka). Towarzyszyć im będzie pianistka Marta Berezowska.

Maria Gabryś-Heyke, materiały organizatorów

W niedzielę natomiast (21 lipca, godz. 16.00) na zabytkowym instrumencie zagra dr hab.
Maria Gabryś-Heyke, a koncert na cztery ręce wykonają Marzena Buchwald i Joanna Derenda-Łukasik. Słowo o kompozytorze wygłosi dr Anna Szarapka, która poprowadzi wydarzenie. Wstęp wolny.


Raffa Quartet powstał w 2013 r., połączył doświadczenia młodych muzyków z różnych środowisk artystycznych. Artyści skupieni są wokół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz bydgoskiej Orkiestry Opera Nova. W swoim repertuarze sięgają zarówno po dzieła klasyków gatunku jak i współczesne kompozycje, nieustannie poszukując ciekawych rozwiązań brzmieniowych.
W 2016 r. artyści otrzymali Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy, występowali na licznych festiwalach i spotkaniach artystycznych.

Marta Berezowska urodziła się we Lwowie w polsko-ukraińskiej rodzinie muzyków. Ukończyła z wyróżnieniem jednocześnie Szkołę Baletową i Muzyczną we Lwowie. W wieku 14 lat została uhonorowana propozycją studiów na Wyższej Szkole Baletowej w Kijowie. W tym samym czasie rozwijając swoją pasje do muzyki, została laureatką wielu konkursów pianistycznych. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Baletowej współpracowała z wieloma teatrami w Rosji, na Ukrainie i w Polsce. Od 4 lat jest związana z Operą Nova w Bydgoszczy. W tym roku debiutowała w roli Julii w balecie „Romeo i Julia” w choreografii Paula Chalmera.

Doktor hab. Maria Gabryś-Heyke, prof. UMFC, urodziła się w Warszawie w rodzinie muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 7. roku życia. W 2007 r. ukończyła z wyróżnieniem Musikhochschule Luzern w Szwajcarii w klasie mistrzowskiej prof. Ivana Klŕnskiego. Naukę kontynuowała w Scholi Cantorum Basiliensis w zakresie gry na hammerklavier i pianoforte pod kierunkiem prof. Jespera Christensena. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych, uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem takich znakomitości jak: Andrzej Jasiński, Murray Perahia, Andrey Gavrilov, Rudolf Buchbinder, Hiroko Nakamura. Koncertowała w Europie, Korei Południowej, Japonii oraz USA. Od 2005 r. związana jest pracą pedagogiczną z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.  

Marzena Buchwald – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej, Akademii Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej. Ukończyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w zakresie kameralistyki fortepianowej w klasie prof. Barbary Halskiej. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych i krajowych kursach muzyki fortepianowej, klawesynowej i kameralnej, występowała na wielu festiwalach muzycznych. Za działalność pedagogiczną i artystyczną w roku 2005 została wyróżniona przez Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i in.

Joanna Derenda-Łukasik (ur. 1982, Bydgoszcz) – pianistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2006) w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych, gdzie zdobyła liczne zdobyła nagrody i wyróżnienia. Współpracuje z wieloma zespołami, muzykami oraz z instytucjami kulturalnymi, m.in. Filharmonią Pomorską, Operą Nova, Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, Towarzystwem Mozartowskim w Bydgoszczy. Za swoją działalność artystyczną została nagrodzona: Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014), Nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2017), Dyplomem Laureata w II International Master Competition for Music Teachers w Warszawie (2014) i in.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor