Kultura 3 kwi 12:22 | Redaktor
Wieczność ukryta w codzienności. Spotkanie z Wiesławem Trzeciakowskim

Wiesław Trzeciakowski, fot. Jacek Kargól

Klub Prawicy Bydgoskiej, Fundacja Drużyna Mieszka oraz Fundacja Bezpieczny Świat zapraszają na spotkanie autorskie z Wiesławem Trzeciakowskim. O opowiadaniu „Życie wieczne” inspirowanym ubiegłą Wielkanocą można posłuchąć w poniedziałek (8 kwietnia) przy Wełnianym Rynku 11/7.

Książka „Życie wieczne” jest owocem pobytu autora w Czaplinku u księży salezjanów podczas Wielkiego Tygodnia i świąt wielkanocnych w 2018 roku. Spędzony tam czas był, jak czytamy na okładce, okazją do dyskusji i przemyśleń dotyczących historii Zbawienia, do rozważań o człowieku, religii, Kościele i Polsce, o zwyczajnym życiu i przemijaniu, w których „ukrywa się życie wieczne”.

Opowiadanie wiąże się nawróceniem, które Trzeciakowski przeżył w 1977 roku. Z perspektywy czasu dostrzega podobieństwo w zmaganiu się z samym sobą na drodze nawrócenia z ideałami zakonników i rycerzy, szerzących, broniących i umacniających kiedyś wiarę w Chrystusa mieczem, a dziś codzienną służbą kapłańską, wychowawczą i misyjną.

„Wydaje się, że autor zafascynował się nie tylko średniowieczną historią Czaplinka i okolic, ale dążył do odkrycia duchowego fenomenu, tajemnicy tego miejsca, rozpoczynając opowieść od templariuszy i joanitów, średniowiecznych krzyżowców i misjonarzy tych ziem, a kończąc na współczesnych księżach salezjanach, także zakonnikach, i też żyjących w trudnych neopogańskich czasach” – czytamy w opisie książki.

Wiesław Trzeciakowski spotka się z czytelnikami w poniedziałek (8 kwietnia) w siedzibie europosła Kosmy Złotowskiego (ul. Wełniany Rynek11/7) o godz. 18.00. Będzie można nabyć książkę z podpisem autora w promocyjnej cenie.

Trzeciakowski urodził się w 1950 roku w Bydgoszczy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jesto poetą, prozaikiem, tłumaczem i badaczem niemieckiej poezji (m.in. twórczość Novalisa), eseistyki artystycznej, krytykiem literacki (literatura polska i niemiecka XIX i XX wieku). Zajmuje się także naukowo problematyką historyczną (dotycząćą stosunków polsko–niemieckich i historii Bydgoszczy, m.in. dzieło dokumentalno–historyczne Śmierć w Bydgoszczy 1939–1945, za które otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego w 2012 roku).

Autor i współautor 32 książek literackich i historycznych. Wydał do tej pory dwa tomy opowiadań: Uwodziciele. Kryształowa biblioteka, 1996; Śmierć w kwitnącym sadzie, 2002. Na swoim koncie ma także kilkaset publikacji prasowych (eseje, przekłady, wiersze, opowiadania, artykuły naukowe z historii, literatury i filozofii, recenzje) w znanych czasopismach polskich.Od środowiska katolickiego Bydgoszczy otrzymał medal – statuetkę za twórczy wkład do kultury chrześcijańskiej za rok 2015. W 2018 roku otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego w kategorii „kultura”, za twórczość z okazji 40-lecia pracy literackiej.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor