Kultura 25 lut 09:01 | Redaktor

25 lutego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbędzie się kolejne Spotkanie z Historią u Hoffmana. Tym razem tematem przewodnim będzie „Zbrodnia [nie]doskonała. Z międzywojennej sali rozpraw”. Wstęp wolny.

W trakcie spotkania dr Aleksandra Sara Jankowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na podstawie akt sądowo-dochodzeniowych przeniesie swoich gości 90 lat wstecz, do 13 kwietnia 1930 r., kiedy to na sali rozpraw zasiedli Weronika Tarkowska i jej kochanek – Stefan Olejniczak. 

„Był 13 kwietnia 1930 roku. Blask wschodzącego słońca oświetlił werandę przy ul. Jakuba 12 w Inowrocławiu. Promienie ślizgały się po balustradzie, malując na posadzce geometryczne wzory. W tej doskonałej symfonii barw i światła tylko jedna nuta brzmiała fałszywie. Wisielczy sznur nie wytrzymał ciężaru bezwładnego ciała. Pętla zsunęła się z szyi, odkrywając dziwne zadrapania naskórka. Dobiegała 5 rano, gdy Weronika Tarkowska zgłaszała policji samobójstwo swego męża Józefa. Płakała cichym głosem i jak to zauważył posterunkowy ‒ nie szlochała, co zwykle działo się przy gwałtownej śmierci męża…” ‒ czytamy w zapowiedzi wydarzenia. 

Początek spotkania o godz. 18.00 przy placu Kościeleckich 6. 


fot. Pit1233/Wikipedia
Na podst. inf. prasowej  KPCK w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor