Filharmonia Pomorska 3 lut 2018 | Redaktor
Koncert na 100-lecie odzyskania niepodległości i zdolny, młody pianista

Jakub Kuszlik w bydgoskiej filharmonii/fot. Materiały FP

Filharmonia Pomorska przez cały rok proponować będzie melomanom cykl koncertów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. W piątek (2 lutego), podczas kolejnego wydarzenia z tej okazji, wystąpił młody uzdolniony pianista Jakub Kuszlik.

Jakub Kuszlik pochodzi z Bochni. Studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatem dwóch nagród konkursów bydgoskich – X Konkursu „Artur Rubinstein in memoriam” (2014) i X Konkursu im. Paderewskiego, a także m.in. nagrody za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego (2016). Uczestniczył również w XVII Konkursie Chopinowskim, w którym dotarł do finału.
W piątek w filharmonii – z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka - wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego oraz na bis – Poloneza A-dur Chopina. W programie znalazł się także Koncert na orkiestrę Lutosławskiego.
Był to kolejny z koncertów w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wypełniony polską muzyką, w tym patrona filharmonii - Ignacego Jana Paderewskiego. Wirtuoz fortepianu i kompozytor zaangażowany był całym sercem w walkę o niepodległość. Zarówno jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski główny układ pokojowy kończący I wojnę światową i lata niewoli Ojczyzny.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor