Filharmonia Pomorska 29 sty 2018 | Redaktor
Laureat konkursu Paderewskiego na 100-lecie odzyskania niepodległości

Pianista Jakub Kuszlik/Materiały filharmonii

Drugi koncert z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w piątek (2 lutego) w filharmonii. Solistą będzie młody pianista Jakub Kuszlik.

Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka oraz Jakub Kuszlik - laureat II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy. W programie koncertu znajdą się: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego oraz Koncert na orkiestrę Lutosławskiego.  
Będzie to kolejne wydarzenie w filharmonii w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wypełnione polską muzyką, w tym autorstwa patrona filharmonii - Ignacego Jana Paderewskiego. Wirtuoz fortepianu i kompozytor zaangażowany był całym sercem w walkę o niepodległość. Zarówno jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski główny układ pokojowy kończący I wojnę światową i lata niewoli Ojczyzny.
Pianista Jakub Kuszlik – solista piątkowego koncertu, pochodzi z Bochni. Studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatem dwóch nagród konkursów bydgoskich – X Konkursu „Artur Rubinstein in memoriam” (2014) i X Konkursu im. Paderewskiego, a także m.in. nagrody za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego (2016). Uczestniczył również w XVII Konkursie Chopinowskim, w którym dotarł do finału. Występował w Polsce i zagranicą – m.in. w Niemczech, Norwegii, we Włoszech i na Islandii. Wielokrotnie otrzymywał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; jest także stypendystą Fundacji im. Czartoryskich oraz honorowym stypendystą fundacji Pro Musica Bona.
Początek koncertu o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor