Filharmonia Pomorska 17 lut 2018 | Redaktor
Wiolonczela w roli głównej [ZAPROSZENIE]

Plakat koncertu/mat. FP

Filharmonia Pomorska zaprasza w środę (21 lutego) na koncert pn. „Wiolonczela w roli głównej”. Przed bydgoską publicznością wystąpi Marcin Zdunik zaliczany do grona najwybitniejszych europejskich wirtuozów wiolonczeli młodego pokolenia.

Szef artystyczny FP, Kai Bumann poprowadzi koncert kameralny, w repertuarze którego zawarł dzieła dwóch wielkich klasyków wiedeńskich. Partytury Haydnowskich Koncertów na wiolonczelę C-dur i D-dur przechodziły różne, skomplikowane koleje – świetny C-dur z 1765, przez długi czas uchodził za zaginiony. Dopiero w 1961 jego zapis odnaleziono gdzieś w Pradze i wkrótce został spopularyzowany przez Mścisława Rostropowicza. Późniejszy o prawie 20 lat Koncert D-dur „Wielki” gros słynnych wirtuozów wiolonczeli ma w swym żelaznym repertuarze. Bydgoscy melomani będą mieć okazję do wysłuchania obu dzieł w interpretacji Marcina Zdunika. Artysta, zaliczany do grona najwybitniejszych europejskich wirtuozów wiolonczeli młodego pokolenia, wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. W 2009 ukazała się jego debiutancka płyta zrealizowana z Orkiestrą Kameralną Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych Haydna, i za tę płytę artysta otrzymał nagrodę Fryderyk 2010. 

Kolejne punkty programu to dzieła Mozartowskie: wdzięczne Kontredanse oraz młodzieńcza Symfonia G-dur KV 124. Mozart uwielbiał tańczyć. Komponował muzykę taneczną przez całe swoje życie, szczególnie w ostatnich latach po mianowaniu go na stanowisko Kammermusicus, które wymagało od niego pisania muzyki tanecznej na bale karnawałowe odbywające się w Redoutensaal. Z kolei Symfonia G-dur, nr 15 wyszła spod pióra 15-letniego Amadeusza, kiedy powrócił do Salzburga z tournée do Włoch, Notatka na rękopisie z autografu wskazuje, że mogła być napisana na specjalną okazję, być może na cześć nowego arcybiskupa Salzburga

środa - 21.02.2018, godz. 19:00 
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Kai Bumann dyrygent
Marcin Zdunik Cellist wiolonczela: laureat I nagrody Grand Prix VI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2007), Fryderyk 2010 za album: „Haydn, Denisov – Cello Concertos” (Fonograficzyn Debiut Roku)

W programie:

Joseph Haydn (1732-1809) – Koncerty wiolonczelowe C-dur i D-dur
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Sześć kontredansów KV 462
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Symfonia G-dur KV 124

Źródło: Filharmonia Pomorska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor