Podobny czyni ogromną różnicę [NIEDZIELA]

Redaktor | 9 gru 2018 Stwierdzenie że żyjemy w kulturze obrazkowej nie jest już dla nikogo żadnym odkryciem, ani zaskoczeniem. Jest raczej oczywistością wszystkim znaną. Szczególną pozycję w tej w rzeczywistości zajmuje od pewnego czasu coś, co nazywa się memem, czyli obrazek z napisami, przekazujący jakąś treść. Powstała nawet memetyka, czyli nauka badająca procesy powstawania i...

Wyśmiana książka [NIEDZIELA]

Redaktor | 2 gru 2018 Ludzie, którzy wyćwiczyli w sobie klasyczne cnoty, jak roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo, do dziś spontanicznie cenieni są w każdym społeczeństwie. Kto się z tego wyśmiewa, musi mieć świadomość, że choć korzysta z wolności słowa, wyśmiewa się z całej dwuipółtysiącletniej cywilizacji, na której tradycji wyrosła i nasza ojczyzna.

Królem chwały Tyś, o Chryste! [NA NIEDZIELĘ]

Redaktor | 25 lis 2018 Jesień w kościele katolickim jest okresem, który ma kierować myśli ku życiu wiecznemu i ku sprawom ostatecznym. Było tak w liturgii dawnej, kiedy już od października, wraz z zaczynającym się jesiennym zamieraniem przyrody, teksty liturgii skupiały się na tematach eschatologicznych.

My, naród [NIEDZIELA]

Redaktor | 11 lis 2018 Próba zmiany obyczaju narodowego, poprzez jakąś indoktrynację czy propagandę graniczy ze zbrodnią zdrady narodowej. Na tym właśnie polegało zło komunizmu, w jakimś sensie bardziej niszczące niż fizyczna przemoc.

Na myślowych manowcach

Redaktor | 28 paź 2018 Problem, który chciałbym dziś przedstawić, sam w sobie jest trudny, a sprawy nie ułatwia to, że trudniej dziś odwołać się do postaci literackich, bo pokolenia uczone w szkołach XXI wieku po prostu ich nie znają.

Kto jest większy?

Redaktor | 23 wrz 2018 To pytanie, jakkolwiek byśmy udawali, że nas ono nie interesuje, zawsze dla nas jakoś ważne.

Co z tą miłością? [NIEDZIELA]

Redaktor | 16 wrz 2018 Faryzeusz, zadający Jezusowi pytanie o największe przykazanie, doskonale znał odpowiedź. Pytanie, czy chciał ją usłyszeć.

Madonna z różą nawiedzi rodziny

Redaktor | 9 wrz 2018 W ubiegłym tygodniu pisałem o nawiedzeniu obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w naszej diecezji. Wczoraj - w sobotę 8 września - przypadło święto patronalne diecezji bydgoskiej. Jest to święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Bydgoszczy jest ono poprzez wielowiekową tradycję powiązane ze słynącym łaskami obrazem z fary - dziś katedry.

Wydarzenie na skalę światową [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 2 wrz 2018 Kiedy po czterdziestu latach ponownie stajemy w Bydgoszczy przed nawiedzającym miasto obrazem Najświętszej Maryi Panny, przed kopią Jej cudownego wizerunku, trzeba sobie uświadomić, że nie jest to to taka zwyczajna kopia. Ten obraz powstał w wyniku splotu zadziwiających wydarzeń. Trzeba w tym kontekście przypomnieć trzy, ściśle z sobą powiązane, historyczne fakty.

Chlebem, który Ja dam, jest Ciało moje, za życie świata

Redaktor | 19 sie 2018 W zreformowanej liturgii czyta się dziś, jako ewangelię mszalną, fragment wielkiej mowy eucharystycznej z Ewangelii wg św. Jana z rozdziału 6. Zawiera on znane, bardzo mocne stwierdzenie: „Jeślibyście nie pożywali ciała Syna Człowieczego i nie pili krwi Jego, nie będziecie mieć życia w sobie” (w. 54).

Maksymilian nie umarł, ale oddał życie

Redaktor | 12 sie 2018 Zbliża się kolejna rocznica męczeńskiej śmierci jednej z najbardziej fascynujących postaci XX wieku. 14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu uśmiercony został zastrzykiem z fenolu ksiądz katolicki i franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe. Historia jego męczeństwa jest doskonale wszystkim znana. Oddał życie dobrowolnie, zgłaszając się na śmierć głodową w...

Śnieżna

Redaktor | 5 sie 2018 Czy śnieg w Rzymie może spaść w sierpniu? Na przykład w dniu takim jak dziś, 5 sierpnia?

Trzy niewiasty, czy jedna Magdalena?

Redaktor | 22 lip 2018 Aż do połowy XX w. uważano w Kościele, że istniejące wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść tradycyjnego rozumienia. W przeciwnym razie bowiem – jak pokazuje przykład św. Marii Magdaleny – musielibyśmy zrezygnować choćby z wielkiej, misternie kształtowanej w ciągu wieków „Biblii pauperum” przedstawiającej Ewangelię w obrazach, rzeźbie i żywotach świętych. Czy...