Opera Nova 2 maj 2019 | Redaktor

Dzień po dniu 26. Bydgoskiego Festiwalu Operowego – zapowiedź.

  fot. Maciej Piąsta

W sobotę (4 maja) o godz. 19.00 zapraszamy miłośników amerykańskiej literatury, dramatu współczesnego i  muzyki. Opera André Previna „Tramwaj zwany pożądaniem” z 1998 r., której libretto powstało według znakomitej sztuki Tennessee Williamsa, po 21 latach od powstania jest jedną z najczęściej wystawianych na świecie oper współczesnych (m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Australii i Japonii).

Spektakl Teatru Wielkiego w Łodzi z 2018 r. to polska prapremiera tego dzieła. Inscenizacja spoczęła w rękach niezawodnego Macieja Prusa – wielkiego mistrza polskiej reżyserii teatralnej i maestro Tadeusza Kozłowskiego, który z muzyki często potrafi wydobyć więcej niż jest zapisane w nutach. Spektakl otrzymał dwie „Złote Maski”, docenione zostały umiejętność kreowania nowoczesnego teatru oraz  świetne role wykonawców ( nagroda za najlepszą rolę wokalno-aktorską dla Joanny Woś). W postaci głównych bohaterów wcielą: Joanna Woś (Blanche Dubois), Szymon Komasa (Stanley Kowalski), Aleksandra Wiwała (Stella Kowalski). Za pulpitem dyrygenckim stanie Marta Kosielska. 


Niedziela (5 maja) to wielkie świętowanie 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki : koncertowanie w amfiteatrze nad Brdą i na Wyspie Młyńskiej, która tego dnia przybierze imię „Wyspy Moniuszki”. Opera Nova zaprasza na dwa koncerty: o godz. 12.00 fragmenty z „Halki” i o godz.17.00 fragmenty ze „Strasznego dworu”. Na scenie na  Wyspie Młyńskiej Balet Opery Nova pokaże m.in. tańce góralskie z „Halki”, wystąpią  liczne chóry szkolne i uczelniane, orkiestra wojskowa. Obok bogatego programu artystycznego  na widzów czekają przysmaki kuchni regionalnej i wyroby rękodzieła. 


W poniedziałek i wtorek (6 i 7 maja) festiwalową sceną zawładnie taniec. Teatr Baletowy Suzhou z Chin przyjeżdża po raz drugi na Bydgoski Festiwal Operowy (w 2014 r. prezentował z sukcesem suitę „Carmen” Szczedrina) . Ten znakomity zespół ma dziś wysoką pozycję w dziedzinie tańca klasycznego w Chinach i cieszy się już międzynarodową sławą. Libretto do baletu „Tang Yin” to historia autentycznej postaci, artysty epoki Ming, jednego z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki chińskiej.

Wtorkowy spektakl (7 maja) poprzedzony zostanie spotkaniem z Jackiem Soleckim, znawcą baletu współczesnego, impresariem zespołów tanecznych od lat prezentowanych na BFO. Spotkanie pn. „Balet we współczesnym świecie”, które rozpocznie się o godz. 17.30 w sali kameralnej Opery Nova (wstęp wolny) poprowadzi red. Aleksander Laskowski.

Ewa Chałat, Opera Nova

Czytaj też

Recenzja: „Don Pasquale”

Recenzja: „Straszny Dwór

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor