Pogoda w Bydgoszczy 2 sty 07:28 | Redaktor
 Trochę chmur, trochę słońca [POGODA, AKTUALIZACJA 14:00]

Trochę chmur, trochę słońca, trochę słabego deszczu, zwłaszcza wieczorem.

Jeszcze zimniej [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:04

Nadchodzi kolejny front chłodny [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 22 paź 05:58
PROGNOZA 14:00
 
Temperatura o godz. 13.30 w Bydgoszczy wynosiła +3,8 stopnia Celsjusza. Zapowiadaliśmy maksymalną temperaturę +4 stopnie i prawdopodobnie nie będzie ona przekroczona, teraz temperatura powinna już powoli spadać. Wieczorem popada słaby deszcz lub deszcz ze śniegiem. Ciśnienie jeszcze powoli rośnie. Zacznie spadać w nocy, ale najbliższa noc jeszcze spokojna z temperaturą około +2 stopnie.
 
Jak już zapowiadaliśmy bardzo nieprzyjemna pogoda spodziewana jest jutro po południu. Będzie padał intensywny deszcz, być może ze śniegiem, przy temperaturze około +1 do +2 stopni oraz wiać będzie porywisty wiatr z południa do 70 km/h. To załamanie pogody spowodowane jest niżem z układem frontów atmosferycznych, który zbliża się do nas z Morza Północnego i jutro przedostanie się nad Bałtyk. 
 
Niż ten nad naszym morzem wypełni się i zaniknie, dlatego pogoda już w nocy ze środy na czwartek uspokoi się, opady zmniejsza intensywność,  a temperatura powróci do poziomu 5 stopni. Także ciśnienie, które najbliższej nocy spadnie o około 20 mm słupka rtęci, kolejnego wieczoru zacznie powoli rosnąć.
 
Cały czas pogodę nad Polską kształtuje mechanizm tak zwanej cyrkulacji zachodniej, której mechanim kiedys juz opisywałem. Na styku ciepłych mas powietrza, których przepływowi na północ sprzyja prąd zatokowy, oraz mas zimnych z północy, tworzą się nad Atlantykiem aktywne niże, które wędrują na wschód i przechodzą następnie przez Europę, niosąc ze sobą powietrze wilgotne i umiarkowanie ciepłe jak na te porę roku. 
 
Na razie w atmosferze nie widać żadnych zjawisk, które miałyby tę cyrkulacje zatrzymać, dlatego prawdziwa zima, w dającym się przewidzieć czasie, nie nadejdzie. Czy zobaczymy ją w kolejnych tygodniach? Tego nie da się przewidzieć. 
 
 
PROGNOZA 7:30
 
Poranny mróz (o godz. 6.00 w Bydgoszczy było -1.3 stopnia Celsjusza) wkrótce zniknie. Trochę chmur, trochę słońca, trochę słabego deszczu, zwłaszcza wieczorem - oto co nas czeka dziś w Bydgoszczy. Pogoda będzie więc podobna do wczorajszej tyle, że ze zdecydowanie niższą temperaturą: około +1, maksymalnie do +4 stopni. 
 
Wiatr będzie słaby, a ciśnienie utrzymuje się na razie na poziomie 756 mm słupka rtęci i będzie się wahać, następnej nocy nieco wzrośnie, by następnie zacząć gwałtownie spadać w środę rano.
 
I właśnie jutro pogoda będzie bardzo nieprzyjemna. Około południa zacznie się ulewny deszcz, przechodzący w deszcz ze śniegiem i temperaturze spadającej do zera. Okropności tej jesiennej szarugi dopełni wiatr w porywach osiągający 70 km/h. Będzie wiał z południa. Ciśnienie w ciągu jednej doby spadnie o 20 mm Hg. A następnej nocy znów przyjdzie ocieplenie - do +5 stopni.
 
I taka pogodowa huśtawka jesienna będzie trwać, dopóki cyrkulacja zachodnia, czyli wędrówka niżów znad Atlantyku, nie zostanie trwale zablokowana przez jakiś potężny wyż. Na co się niestety na razie nie zanosi.    
 
Dziś w Bydgoszczy wschód słońca o 8.01, zachód o 15.42. Ludowe przysłowie mówi, że na Nowy Rok przybywa dnia o barani skok. Ten barani skok to około 8 minut. Dziś w Bydgoszczy dzień jest dłuższy od najkrótszego o 8 minut i 43 sekundy. 
 
 
Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor