Pogoda w Bydgoszczy 10 sie 07:49 | Redaktor
Urozmaicony weekend [POGODA]

Dziś będzie gorąco, parno i pochmurno. Być może spadnie deszcz, niewykluczone też są burze. Jutro słonecznie, pogodnie i… być może nieco chłodniej. Paradoks?

Dziś może zagrzmieć [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:28

Nadchodzi niż „Yap”. Niże (młode) mają zwykle dwa wycinki: ciepły i zimny.  Dlaczego? Trzeba przypomnieć sobie czym jest niż. A jest on wirem powietrza, który powstaje na styku masy powietrza zimnego i ciepłego, najczęściej nad oceanem. Masa powietrza w atmosferze ziemskiej nie jest bowiem jednorodna. Dzieli się w sposób nieciągły na trzy strefy, w których cechy fizyczne powietrza — temperatura i wilgotność — różnią się. Są to strefy tropikalna, polarna i arktyczna.  Na granicy tych stref powstają zawirowania czyli niże. Na półkuli północnej zawsze wirują one w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jest to jedno z podstawowych praw meteorologii, a wynika z podstawowych praw fizyki — z istnienia tzw. siły Coriolisa związanej z obrotem Ziemi. 

Takim niżem, który powstał na styku powietrza zimnego i ciepłego jest też „Yap” Kiedy więc taki niż się obraca, w jednej jego części jest jeszcze powietrze zagarnięte ze strefy chłodnej, w drugiej — ze strefy ciepłej. Są to właśnie wycinki niżu: ciepły i zimny. Są one rozdzielone frontami, czyli stosunkowo wąskimi strefami styku różnych mas powietrza. Otóż dziś przechodzi nad nami front ciepły niżu „Yap” i dostajemy się do jego ciepłego wycinka. Jutro zaś przyjdzie za nim front chłodny i dostaniemy się w powietrze nieco chłodniejsze, ale wolne od chmur. 

Oczywiście w czasie wędrówki niżu (a wędruje on zawsze na wschód, czasem z lekkimi odchyleniami) jego dwa wycinki przekształcają się pod wpływem podłoża i nasłonecznienia. Dlatego różnica temperatur we frontach, które dochodzą nad Europę, bywa niewielka, czasami nawet nieodczuwalna. Bywa jednak i tak, że wynosi nawet kilkanaście stopni. Ale to nie tym razem.

Dodajmy jeszcze, że po pewnym czasie istnienia takiego niżu dochodzi do tzw. okluzji, czyli wyparcia wycinka ciepłego w górne warstwy atmosfery. Wtedy nie ma już w niżu zmian temperatur, pozostają natomiast chmury i deszcze, które towarzyszą też „zwykłym” frontom.

Dziś w Bydgoszczy będzie zachmurzenie duże, mogą zdarzyć się przejaśnienia. Niewykluczone są przelotne opady deszczu i/lub burze. Temperatura maksymalna wyniesie około 28 stopni. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać do 80 km/h.

W nocy przewidywane jest rozpogodzenie — zachmurzenie małe lub umiarkowane. Temperatura minimalna od 16 do 18 stopni. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Jutro zachmurzenie będzie małe, temperatura maksymalna około 26 stopni. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.20, a zajdzie o 20.25. Dzień będzie trwał 15 godzin i 5 minut. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego

   

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor