Pogoda w Bydgoszczy 26 cze 06:53 | Redaktor
Wyż na wschodzie, niż na zachodzie… [POGODA]

... to oznacza, że u nas jest gorąco. Północno-wschodnia część Polski jest pod wpływem wyżu „Utz”, rozciągającego się od Bałtyku po Ukrainę, natomiast od południowego zachodu nasuwa się zatoka niżu „Sylvia”, znad Wielkiej Brytanii.

Przebudowa układu [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 06:45

Dziś jeszcze trochę deszczu [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:29

Jak wielokrotnie już pisaliśmy, jedno z podstawowych praw fizyki atmosfery stanowi, iż na półkuli północnej niż zawsze obraca masy powietrza wokół swego centrum, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W wyżu jest odwrotnie. Zatem między niżem i wyżem tworzy się korytarz przepływu powietrza. A z południa napływa powietrze zawsze ciepłe, o tej porze — gorące. 

Jeśli to powietrze jest — tak jak teraz — dodatkowo wilgotne, to mamy gwarantowaną pogodę burzową. W wyniku działania promieniowania słonecznego, w ciągu dnia rozpoczyna się unoszenie ciepłego wilgotnego powietrza w wyższe warstwy atmosfery, gdzie ono się skrapla, skropliny te tworzą chmury, z których popołudniu pada deszcz, a często powstaje również burza. 

Z takim właśnie typem pogody będziemy mieli do czynienia dziś i aż do niedzieli w Bydgoszczy. W poniedziałek również opad konwekcyjny może się zdarzyć, ale będzie już nieco chłodniej. Wiele razy już też pisaliśmy w latach ubiegłych, że tego rodzaju opady są niezwykle trudne do przewidzenia. Miejsca, w których powstają chmury konwekcyjne i drogi, po których się one przemieszczają, są prawdziwą loterią. Możemy tylko przewidzieć, że aktualnie są sprzyjające warunki do występowania tego typu opadów. 

Tak więc dziś, jutro i w niedzielę w Bydgoszczy maksymalne temperatury wyniosą około 28 stopni, zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane, okresowo wzrastające do dużego, z popołudniowymi przelotnymi opadami i burzami, które mogą być bardzo intensywne, ale mogą też w niektórych miejscach nie wystąpić. 

Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, dziś południowo wschodni, jutro południowo zachodni, w czasie burz porywisty.  

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.23, a zajdzie o 21.18. Dzień będzie trwał 16 godzin i 55 minut. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor