POLICJA 997 17 sty 2019 | Redaktor

Policjanci z bydgoskiej „drogówki” prowadzili wczoraj (16 stycznia) akcję „SMOG”. Na terenie Bydgoszczy i powiatu kontrolowiali samochody, eliminowali z ruchu te niesprawne technicznie, szczególnie emitujące zbyt dużą ilość spalin do atmosfery.

Funkcjonariusze kontrolowali stan techniczny aut, zwracając uwagę na prawidłowe działanie silnika oraz układu wydechowego, co wpływa na emisję spalin oraz zadymienie. Sprawdzali również uprawnienia do kierowania, dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej i trzeźwość kierowców.

Skontrolowali 419 pojazdów. Ujawnili cztery przypadki nieprawidłowości w zakresie emisji spalin, a w konsekwencji zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów. Z kolei w oparciu o art. 132 ust. 1 pkt. 1 lit. C ustawy, który mówi o naruszeniach wymagań środowiska, zatrzymali 14 dowodów rejestracyjnych. Uchybienia w tych przypadkach najczęściej dotyczyły wycieków paliwa czy płynów eksploatacyjnych z pojazdu.

Policja przypomina kierowcom, że muszą liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas kontroli, jeżeli pojazd nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa.

Przypomina również o sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu, co pozwoli wyeliminować nieprawidłowości, również te związane z emisją spalin.

Podaje obowiązujące przepisy:

Art. 66. ust. 1, pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022).

Art. 132. ust. 1. pkt 1c ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant może również ukarać kierującego mandatem karnym i nie może zezwolić na dalsze używanie pojazdu.

źródło: KWP w Bydgoszczy

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor