POLICJA 997 24 mar 2019 | Redaktor
Obejrzyj zanim zabijesz [WIDEO]

kadr z filmu

Lepiej stracić sekundę w życiu, niż czyjeś życie w sekundę - apelują kujawsko-pomorscy policjanci.

„Na drodze – patrz i słuchaj” to kolejna akcja informacyjno-edukacyjna skierowana głównie do pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz do kierujących pojazdami. Właśnie z myślą o tych grupach użytkowników dróg powstał spot uświadamiający, jak istotne jest przestrzeganie na drodze ograniczeń prędkości oraz zachowanie szczególnej ostrożność w rejonie przejść dla pieszych.

Film towarzyszący akcji przygotowali bydgoscy policjanci. Autorką filmu jest Joanna Jakubas. Gra w nim aspirant Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Działania funkcjonariuszy mają na celu zwrócenie uwagi pieszych na zagrożenia związane m.in. z:

  • z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię,
  • przebieganiem przez jezdnię.

Działania mają również na celu uświadamianie i przypominanie kierującym o:

  • obserwacji drogi i jej otoczenia,
  • obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych, w tym zwalnianiu przed przejściami dla pieszych,
  • ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Jak pokazują dane statystyczne w 2018 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 958 wypadków drogowych, w których zginęło 170 osób, a 1021 zostało rannych.

Główną przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdami było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (42,9 proc.), nieudzielenie pierwszeństwa (14,3 proc.) oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (12 proc.). Natomiast główną przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez osoby piesze było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd (46,2 proc.).

Niezachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych ma ogromny wpływ na ilość wypadków drogowych, dlatego też policjanci w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Na drodze - patrz  i słuchaj” będą informować, edukować, apelować i prosić uczestników ruchu drogowego o rozwagę, jak również zachowanie ostrożności.

Źródło: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor