POLICJA 997 2 maj 2018 | Redaktor
Początek sezonu wodniackiego. Policja ostrzega

fot. KWP w Bydgoszczy

 Majówka i dobra pogoda sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Sezon rozpoczęli również bydgoscy „wodniacy”, którzy wczoraj (1 maja) zwodowali policyjną łódź motorową w Pieczyskach. Policjanci aż do września będą pełnić służby na Zalewie Koronowskim.

Od 1 maja aż do września nad bezpieczeństwem odpoczywających nad Zalewem Koronowskim czuwać będą policjanci z Ogniwa Wodnego bydgoskiej komendy, którzy w okresie letnim stacjonują tam na stałe. Policyjni „wodniacy” z początkiem sezonu sprawdzają łodzie pod kątem rejestracji, obowiązkowego wyposażenia w środki ratunkowe, trzeźwości, uprawnień do kierowania łodzią i do amatorskiego połowu ryb.

Bydgoscy policjanci przypominają o rozwadze podczas pływania różnego rodzaju sprzętem po

fot. KWP w Bydgoszczy

akwenach. - Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol - mówią. - O własne bezpieczeństwo w pierwszej kolejności musimy zadbać sami - dodają.

Przypominają też podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli: 

 1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 1. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 1. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
 1. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
 1. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
 1. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 1. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 1. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 1. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
 1. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
 1. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 1. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
 1. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 1. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 1. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
 1. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
 1. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
 1. Wypływając na dłuższy rejs, pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
 1. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
fot. KWP w Bydgoszczy

Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

źródło: Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor