POLICJA 997 21 mar 2018 | Redaktor
Policyjny pościg za piratem drogowym [WIDEO]

Kadr z policyjnego filmu/fot. Policja

Bydgoscy policjanci ścigali pirata, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że 18-letni kierowca nie miał nawet prawa jazdy

W poniedziałek (19 marca) około godziny 17:15 na ulicy Wyszyńskiego na wysokości wiaduktu, patrol z bydgoskiego oddziału prewencji zauważył hondę, która nie miała włączonych świateł mijania. Policjanci postanowili zatrzymać auto do kontroli.

Jeden z mundurowych dał znak do zatrzymania we wskazane miejsce. Jednak kierowca hondy minął funkcjonariusza i zaczął przyspieszać. Policjanci ruszyli za nim w pościg i powiadomili o tym fakcie dyżurnego. Ta informacja trafiła do patrolu ruchu drogowego, który poruszał się nieoznakowanym autem ulicą Armii Krajowej. Tam mundurowi dostrzegli hondę pędzącą w kierunku Osielska.

Funkcjonariusze, włączając sygnały świetlne i dźwiękowe zawrócili i ruszyli za uciekającym pojazdem. Patrol drogówki dogonił hondę i przyblokował, zmuszając do zjazdu na ulicę Ziołową. Cały pościg zarejestrowała kamera w policyjnym radiowozie. Funkcjonariusze zatrzymali kierującego.

 

Jak się okazało, 18-latek nie zatrzymał się do kontroli, bo nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, dowodu rejestracyjnego oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu. Mieszkaniec gminy Koronowo był trzeźwy. Policjanci po przeszukaniu auta znaleźli kastet oraz drewnianą pałkę. Mundurowi odholowali hondę i odstawili kierowcę do komisariatu na bydgoskim Śródmieściu.

Teraz funkcjonariusze analizują zapis z wideorejestratora. 18-latek będzie odpowiadać za niezatrzymanie się do kontroli oraz szereg wykroczeń drogowych. Odpowie również za naruszenie przepisów z ustawy o broni i amunicji.

Policja przypomina, że z dniem 01 czerwca 2017 roku w kodeksie karnym nastąpiły zmiany. Do katalogu przestępstw dołączył między innymi art. 178b, który mówi o tym, że kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.

Źródło: Policja.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor