POLICJA 997 1 paź 2018 | Redaktor
Policja odzyskała ponad 30 tys. zł z oszustwa „na policjanta CBŚP”

fot. Policja

Bydgoscy policjanci zatrzymali 56-latka, który zajmował się odbieraniem pieniędzy od starszych osób w czasie oszustwa metodą „na policjanta CBŚP”. Nieświadoma 85-latka przekazała mu 20 tys. zł. Jednak policja w porę interweniowała. Łącznie udało się odzyskać ponad 30 tys. złotych.

Policjanci wydziału kryminalnego KWP w Bydgoszczy, pracujący nad rozpracowywaniem grup przestępczych zajmujących się oszustwami „na wnuczka” i „na policjanta CBŚ”, zdobyli informację, że dojdzie do przestępstwa na terenie Szwederowa. Rola przebywającego w naszym województwie jednego ze sprawców polegała na odbiorze pieniędzy bezpośrednio od starszej osoby, która sądziła, że zadzwonił do niej policjant CBŚP.

Kryminalni czekali pod jednym z banków na Szwederowie. Zaobserwowali zbliżającą się do placówki starszą kobietę. Jej zachowanie było nerwowe i nieco nienaturalne – odwracała się w różnych kierunkach, jakby sprawdzała czy nikt jej nie śledzi. Jednocześnie kobieta cały czas rozmawiała z kimś przez telefon komórkowy. Po tych zachowaniach policjanci wiedzieli, że to właśnie 85-latka jest może być pokrzywdzoną.

Po pewnym czasie kobieta opuściła bank i zaczęła przemieszczać się ulicami. Na wysokości targowiska miejskiego przy ul. Konopnickiej podszedł do niej mężczyzna, który po krótkiej rozmowie wziął od niej pakunek i odszedł. Kobieta cały czas prowadziła rozmowę przez telefon komórkowy z nieustaloną osobą.

fot. Policja

Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu mężczyzny. Sprawca znajdował się około 300 m od miejsca przekazania pakunku, w bocznej ulicy. Został zatrzymany w chwili, gdy się przebierał, co wskazywało, że wcześniejszy strój służył do zakamuflowania i uniemożliwienia ewentualnej identyfikacji jego osoby. W trakcie przeszukania mężczyzny kryminalni znaleźli kopertę, w której znajdowała się gotówka. Po przeliczeniu okazało się, że było to 20 tys. złotych.

Zatrzymanym okazał się 56-letni Bogdan Z. bez stałego miejsca zameldowania na terenie kraju. W Bydgoszczy wynajmował pokój w hostelu, który policjanci przeszukali. Znaleziono tam więcej pieniędzy: ponad 1300 dolarów amerykańskich oraz 9700 złotych pochodzących z niezgłoszonego wcześniej oszustwa. W trakcie pracy policjanci ustalili, że do komisariatu policji Bydgoszcz-Szwederowo wpłynęło zawiadomienie o oszustwie metodą „na policjanta CBŚP”, gdzie straty wyniosły 20 tys. złotych.

fot. Policja

Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzany, wraz z innymi osobami, mógł dopuścić się co najmniej kilku innych tego typu oszustw na terenie całego kraju, gdzie straty przekroczyć mogą kwotę 100 tys. złotych.

Mężczyzna decyzją sądu rejonowego w Bydgoszczy został aresztowany na trzy miesiące. Policja stara się ustalić dane pozostałych członków zorganizowanej grupy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor