POLICJA 997 30 mar 22:09 | mk
Zostań w domu! Drony pomagają patrolować w czasie kwarantanny  [WIDEO]

kadr z policyjnego nagrania/KWP Bydgoszczy, YouTube

Wychodzenie z domu powinniśmy ograniczyć do minimum - przypominają policjanci. W weekend (27-29 marca) bydgoscy i toruńscy mundurowi użyli dronów, by sprawdzić, czy mieszkańcy nie lekceważą wprowadzonych restrykcji.

Od 24 marca w związku z pandemią obowiązuje zakaz zgromadzeń oraz ograniczenie przemieszczania się - wyjątkiem są droga do/z pracy, po zakupy czy do najbliższych. Razem przemieszczać się mogą maksymalnie dwie osoby. 

- Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Co prawda wyłączone z tego zakazu są rodziny, ale i tutaj apelujemy o rozsądek i nienarażanie swoich bliskich. Zachowujmy między sobą bezpieczne odległości - przypomina podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

W weekend o zasadach bezpieczeństwa policjanci przypominali z głośników radiowozów, prowadzili też kontrole. 

W Bydgoszczy, w związku ze słoneczną pogodą, szczególną uwagę zwracali na miejsca rekreacji: rejon Myślęcinka i górek fordońskich. Pomocą był w tym dron. - W przypadku wychwycenia miejsca gromadzenia się ludzi, na miejsce wysyłany był patrol - informuje w komunikacie kom. Przemysław Słomski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. 

W naszym mieście skontrolowano 65 miejsc gromadzenia się osób, nałożono dziesięć mandatów karnych, a wobec trzech osób sporządzono wnioski o ukaranie do sądu.

Mundurowi kontrolowali też komunikację publiczną - w jednym przypadku skończyło się to mandatem. 

W Toruniu operatorzy drona obserwowali miejsca rekreacyjne i ulice: rejon Rubinkowa, Barbarki, Martówki, Bulwar Filadelfijski i Przystań AZS i Mostu Drogowego. - Zastanówmy się, czy w tak wyjątkowym okresie, spacer, nawet jeśli tylko we dwoje czy z rodziną, jest naprawdę niezbędną dla nas sprawą życia codziennego. Najbliższy czas warto po prostu spędzić w domu, o co bezustannie apelujemy - przypomina podinsp. Dąbrowska - Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od odpowiedzialnego zachowania.

 

mk Autor