Pozostałe 3 cze 2019 | Redaktor

Dwa pewne zwycięstwa odnieśli baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko w VIII kolejce Ekstraligi. Za tydzień baseballiści z Osielska wyjeżdżają do Bułgarii, gdzie będą reprezentować Polskę w europejskich pucharach. W dniach 10-15 czerwca w Błagojewgradzie walczyć będą z rywalami z pięciu krajów w Kwalifikacjach Pucharu Federacji.

Ekstraliga – VIII kolejka:

KWK Construction Dęby Osielsko – Centaury Warszawa 13:0 i 7:1

Niedziela 2 czerwca – Osielsko:

Mecz I

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Wynik

Hity

Błędy

Centaury

0

0

0

0

0

0

0

 

 

0

1

2

Dęby

5

6

0

0

1

1

x

 

 

13

11

1

Miotacze: [OSI] Radosław Zajda – Winner (1-0; 4 IP, 0 R, 0 H, 8 K), (5.) Łukasz Snopek, (7.) Paweł Sztejka

[WAR] Filip Sarota – Loser, (1.) Paweł Hutny, (2.) Marek Podgórski

Dęby: Acosta RF (t6. Karczewski 2B), Kozlak SS, Catalan CF, Jasiakiewicz 3B, Matuszewski 2B/1B, Cabrales 1B (t4. Macniak 1B/RF), Zagórski DH, Szymański LF (b5. J. Liwoch PH/LF), Baranowski C, Zajda P (t5. Snopek P, t7. Sztejka P).

Asysty punktowe: Acosta, Kozlak – po 3, Jasiakiewicz, Cabrales, Szymański, Baranowski, Matuszewski, Zagórski, Macniak – po 1.

Punkty: Jasiakiewicz – 3, Cabrales, Zagórski, Acosta – po 2, Catalan, Matuszewski, Szymański, Baranowski – po 1.

Hity: Acosta (2B), Kozlak (2B), Baranowski – po 2, Macniak (2B), Matuszewski, Cabrales, Zagórski, Jasiakiewicz – po 1.

Mecz II

1

2

3

4

5

6

7

Wynik

Hity

Błędy

Centaury

0

0

0

1

0

0

0

1

4

4

Dęby

0

0

0

3

3

1

x

7

5

2

Miotacze: [OSI] Adan Cabrales – Winner (3-0), (7.) Mikołaj Zera

[WAR] Mateusz Szustek – Loser, (5.) Marek Podgórski, (5.) Jan Pruszyński

Dęby: Acosta RF/LF, Kozlak SS, Catalan CF, Jasiakiewicz 3B, Matuszewski 2B, Cabrales P/RF, Zagórski 1B, Sztejka LF (b5. Teska PH/LF, t7. Zera P), Macniak C.

Asysty punktowe: Cabrales – 2, Zagórski, Jasiakiewicz – po 1.

Punkty: Matuszewski – 2, Cabrales, Sztejka, Kozlak, Catalan, Macniak – po 1.

Hity: Kozlak, Zagórski, Catalan, Cabrales, Macniak – po 1.

Tylko jeden punkt stracili w dwóch meczach Ekstraligi z Centaurami Warszawa baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko, sami zaś zdobyli aż 20 obiegów. Osielszczanie zapewnili sobie II lokatę w rundzie zasadniczej i mogą się teraz skupić na rywalizacji w europejskich pucharach!

Stołeczna drużyna zacięcie walczy o awans do fazy play-off, ale w Osielsku prezentowała się o klasę niżej od zespołu gospodarzy. KWK Construction Dęby rozpoczęły potężnym uderzeniem: już po dwóch rundach prowadziły 11:0! Centaurom nie pomogły nawet dwie wczesne zmiany miotacza. Goście wystawili na tej pozycji 17-letniego Filipa Sarotę, który nie dokończył nawet I partii. Przy 2 autach zastąpił go rówieśnik Paweł Hutny, który również nie był w stanie przeciwstawić się miejscowym pałkarzom. Zdołał wykonać 2 auty, osielszczanie odbili mu w tym czasie 4 hity i w II rundzie Centaury zmuszone były zakończyć juniorski eksperyment na górce miotacza. Sarota i Hutny stracili po 5 obiegów, ich następcą na najważniejszej pozycji obronnej został doświadczony Marek Podgórski. Reprezentant Polski zaraz po wejściu otrzymał dwubazowego hita od Phila Acosty i singla od Matthew Kozlaka, ale w dalszej części meczu postawił pałkarzom z Osielska solidną zaporę. Dopiero w końcówce KWK Construction Dęby zdobyły jeszcze dwa obiegi, po dwubazowych hitach Mateusza Macniaka i Kozlaka.

Dla gospodarzy narzucał powracający po ponad rocznej przerwie w treningach Radosław Zajda. Dopiero drugi raz w tym sezonie zaprezentował się na górce (miotał 3 rundy jako zmiennik we Wrocławiu), po raz pierwszy jako miotacz-starter. Przez 4 tury wystrajkował 8 pałkarzy, nie stracił punktu i nie pozwolił rywalom odbić żadnego hita. Znakomitą ocenę występu Zajdy obniża nieco III i IV runda, w których miotacz KWK Construction Dębów zaczął nieco tracić celność narzutów i wdawać się w zbyt długie pojedynki z rywalami, ale po narzuceniu 7 rund w dwóch meczach Zajda utrzymuje zerowe konto hitów odbitych przez rywali. Przed europejskimi pucharami trener Daniel Catalan chciał sprawdzić także innych miotaczy, dlatego w V rundzie górkę przejął Łukasz Snopek, a w VII Paweł Sztejka. Oni również nie stracili obiegu, a jedynego hita dla Centaurów w całym meczu odbił w V odsłonie Podgórski (przeciw Snopkowi).

Acosta, Kozlak i Paweł Jasiakiewicz najbardziej wyróżniali się w ataku, ale każdy zawodnik wyjściowego składu miał swój udział w wysokim zwycięstwie w postaci asysty punktowej lub obiegu. Mecz zakończyła już w połowie VII partii „reguła miłosierdzia”, KWK Construction Dęby przekroczyły 10 pkt. przewagi i wygrały 13:0.

Drugie spotkanie przynajmniej do połowy miało wyrównany przebieg. To przede wszystkim zasługa miotaczy: Adana Cabralesa oraz młodzieżowego reprezentanta Polski Mateusza Szustka, mającego już doświadczenie gry w ligach zagranicznych. W pierwszych trzech rundach obie drużyny zdołały odbić zaledwie po 1 hicie (Kozlak i Sarota), a na tablicy wciąż widniał wynik 0:0. Pierwsi punkt zdobyli goście – w IV odsłonie wybili 2 hity i objęli (jedyne tego dnia) prowadzenie 1:0. Nie na długo, bo już w dolnej turze KWK Construction Dęby wyrównały po hicie Pawła Zagórskiego i dodały jeszcze 2 obiegi po błędach stołecznej obrony.

W V partii, po serii niecelnych narzutów, Szustka zastąpił na górce… Podgórski, który przecież narzucał ponad 4 rundy w pierwszym meczu. Nie była to dobra decyzja, przy pełnych bazach Podgórski oddał 1 obieg po dzikim narzucie i 2 kolejne po hicie Cabralesa. Centaury znowu zmieniły miotacza, na górkę wszedł kolejny 17-latek Jan Pruszyński. Zaczął dobrze, dokończył rundę dwoma strajkautami, ale w kolejnej Macniak odbił hita, a potem zdobył obieg i ustalił wynik meczu na 7:1. Przy wysokim prowadzeniu Cabrales oddał ostatnią turę na pozycji miotacza Mikołajowi Zerze, który sprawnie dokończył mecz.

Mimo zdecydowanej przewagi gospodarzy, obejrzeliśmy w niedzielę w Osielsku dobry, ciekawy baseball. Niestety, byliśmy też świadkami absolutnej kompromitacji Polskiego Związku Baseballu i Softballu. Kolegium Sędziów związku nie przysłało na dwumecz Ekstraligi… żadnego sędziego! W tej sytuacji, zgodnie z regulaminem, mecze sędziowało po jednym zawodniku oddelegowanym z każdego zespołu. Kamil Celian (Centaury) i Jakub Pochwała prowadzili I mecz, Łukasz Snopek i Paweł Hutny II spotkanie. Nie było żadnych uwag do ich pracy, co nie zmienia sytuacji, że dla zarządu PZBall powinien to być nawet nie dzwonek, ale wielki dzwon alarmowy!

Wyniki VIII kolejki:

KWK Construction Dęby Osielsko – Centaury Warszawa 13:0 i 7:1

Stal Kutno – Gepardy Żory 17:1 i 9:0

Barons Wrocław – Silesia Rybnik 8:15 i 6:8

Tabela Ekstraligi:

  1. Stal Kutno 18 15 – 3
  2. KWK Construction Dęby Osielsko 16 11 – 5
  3. Silesia Rybnik 18 8 – 10

4= Centaury Warszawa 14           5 – 9

4= Barons Wrocław        14           5 – 9

  1. Gepardy Żory 16 4 – 12

Niedzielne mecze przesądziły definitywnie o kolejności na dwóch pierwszych miejscach w tabeli rundy zasadniczej Ekstraligi. Nikt już nie odbierze Stali Kutno pierwszej pozycji i najkorzystniejszego rozstawienia do fazy play-off. Pewne jest już także, że KWK Construction Dęby Osielsko przystąpią do walki o medale z drugiego miejsca. Wprawdzie teoretycznie Barons lub Centaury mogłyby jeszcze zrównać się bilansem z osielszczanami, ale KWK Construction Dęby mają z każdą z tych drużyn zwycięski bilans bezpośrednich spotkań 3-1.

Do rozegrania pozostały jeszcze dwie kolejki (niepełne) oraz przełożone z powodu deszczu mecze Barons z Centaurami we Wrocławiu. Będą one rozgrywane „na raty”, ponieważ już za tydzień Silesia Rybnik i KWK Construction Dęby Osielsko będą reprezentować Polskę w Kwalifikacjach Pucharu Federacji. Dwa równoległe turnieje rozegrane zostaną 10-15 czerwca w Moskwie (z udziałem Silesii) i w bułgarskim Błagojewgradzie, gdzie rywalami KWK Construction Dębów będą (w kolejności gier, od poniedziałku 10 do piątku 14 czerwca): Herts Falcons (Wielka Brytania), Soelvesborg Firehawks (Szwecja), Utenos Titanai (Litwa), Atletico Alexandria (Rumunia) i Athletic Sofia (Bułgaria). Dwie najlepsze drużyny po fazie każdy-z-każdym zmierzą się w sobotę 15 czerwca w meczu finałowym, zwycięzca wywalczy dla swojej narodowej federacji awans do przyszłorocznego Pucharu Federacji. Po powrocie z Bułgarii KWK Construction Dęby dokończą rundę zasadniczą Ekstraligi 22 i 23 czerwca w Osielsku, podejmując Silesię Rybnik i Gepardy Żory.

Jarek S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor