Pozostałe 15 maj 2018 | Redaktor
Festiwal królowej sportu w Bydgoszczy. Emocje gwarantowane

Paweł Wojciechowski zmienił tyczki. Czy będzie skakał jeszcze wyżej?/fot. Anna Kopeć

Międzynarodowe gwiazdy królowej sportu już dzisiaj (29 maja) w Bydgoszczy. Zapowiada się emocjonujący wieczór na bieżni, skoczniach i rzutniach stadionu Zawiszy.

Już dziś (29 maja, początek o godz. 18.00) odbędzie się XVIII Europejski Festiwal Lekkoatletyczny „Bydgoszcz Cup”. Na Stadionie Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka lekkoatletki rywalizować będą w siedmiu konkurencjach: 100 m, 400 m, 800 m, 100 m przez płotki, skok o tyczce, pchnięcie kulą oraz rzut oszczepem. Mężczyźni zmierzą się na tych samych dystansach biegowych (100 m, 400 m, 800 m), a także 110 m przez płotki, 3000 m z przeszkodami oraz w skoku o tyczce.

Niezwykle ciekawie zapowiada się rywalizacja mężczyzn w biegu na 400 m. Na bieżni zobaczymy halowych rekordzistów świata – Jakuba Krzewinę, Rafała Omelko, Karola Zalewskiego oraz Łukasza Krawczuka. Z pewnością każdy z nich będzie chciał wygrać, a pokrzyżować im plany może między innymi Martyn Rooney z Wielkiej Brytanii.

Na dystansie dwóch okrążeń kibice będą mogli dopingować Michała Rozmysa, który jest aktualnym mistrzem Polski oraz brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw Europy. Jego konkurentami będą Nicholas Kipkoech z Kenii, Amerykanin Erik Sowinski oraz Andreas Bube z Danii.

W biegach sprinterskich zobaczymy przedstawicieli CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL – wicemistrza na otwartym stadionie i halowego mistrza Polski Remigiusza Olszewskiego oraz Dariusza Kucia. Na starcie staną również reprezentanci Wielkiej Brytanii, Holandii i Danii.

Na dystansie płotkarskim faworytem będzie Węgier Balazs Baji, który w niedzielę (13 maja) osiągnął 13.61 s podczas półfinału drużynowych mistrzostw Węgier. Jego głównymi konkurentami będą Brytyjczyk David King, a także Polacy Damian Czykier, Dawid Żebrowski oraz Dominik Bochenek.

Interesująco zapowiada się konkurs skoku o tyczce. Zobaczymy w nim najlepszych Polaków z Piotrem Liskiem na czele. Reprezentant OSOT-u Szczecin dobrze rozpoczął sezon i osiągnął na mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju 5,81 m. Jego rywalem będzie między innymi reprezentant CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL Paweł Wojciechowski.

Jamajka Gayon Evans będzie faworytką biegu na 100 m. Z pewnością do walki o zwycięstwo włączą się Jura Levy oraz Brytyjka Daryll Neita. Wielu ciekawych pojedynków spodziewać się możemy też  w biegu na 100 m przez płotki. Karolina Kołeczek, Klaudia Siciarz, Hanna Plotitsyna z Ukrainy czy Chorwatka Andrea Ivancevic gwarantują szybki bieg, w którym o zwycięstwo nie będzie łatwo, tym bardziej, że Amerykanki Evonne Britton i Raven Clay będą chciały pokazać swoją wyższość.

W biegu na 400 m  kibicować będziemy najlepszym polskim lekkoatletkom. Podopieczne trenera Matusińskiego – Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz i Aleksandra Gaworska – a także Anna Kiełbasińska,  reprezentantki BKS-u Bydgoszcz Iga Baumgart i  Kinga Gacka gwarantują emocje. Ciekawostką będzie występ Michy Powell, której ojcem jest aktualny rekordzista świata w skoku w dal Mike Powell (8,95 m, Tokio 1991).

Sofia Ennaoui vs Angelika Cichocka - tak można zapowiedzieć bieg na 800 m, choć na dystansie dwóch okrążeń do walki z pewnością włączą się Brytyjka Lynsey Sharp oraz reprezentantka Ugandy Halimah Nakaayi.

W konkurencjach technicznych najciekawiej zapowiada się konkurs pchnięcia kulą. W kole zobaczymy najlepsze europejskie zawodniczki – Anitę Marton (Węgry), Fanny Roos (Szwecja), Alionę Dubitskaya (Białoruś), Dimitrianę Surdu (Mołdawia) oraz Polki Paulinę Gubę i Klaudię Kardasz, które legitymują się w tym sezonie wynikiem 18.25 m.

Na bydgoskim stadionie zobaczymy także liderkę europejskich tabel w rzucie oszczepem Marcelinę Witek (66,53 m) i Czeszkę Nikolę Ogrodnikovą (65,61 m). O dobry wynik powinna pokusić się też Klaudia Maruszewska, która dobrze wspomina wizytę w Bydgoszczy, gdzie została mistrzynią świata juniorów w 2016 roku.

W skoku o tyczce zobaczymy zawodniczkę CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL Kamilę Przybyłę oraz AZS AWF Warszawa Justynę Śmietankę, które zmierzą się między innymi z Niemką Anjuli Knasche oraz Holenderką Femke Pluim.

Każda osoba posiadająca bilet na mityng „Bydgoszcz Cup” może w dniu zawodów za darmo korzystać z miejskich środków komunikacji publicznej.

Źródło: EFL

oprac. bw

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor