Pozostałe 28 kwi 09:28 | Redaktor
Rodzinne granie w szachy staje się popularne [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Rodzinne mistrzostwa szachowe popularyzowały grę w Galerii Pomorskiej.

Drugie Rodzinne Mistrzostwa Galerii Pomorskiej odbyły się w sobotę (27 kwietnia). Turniej ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem, bo po raz pierwszy przyjechały na niego rodziny nie tylko z Bydgoszczy, ale z klubów szachowych z Torunia, Barcina, Gniezna a nawet Krakowa. Oczywiście jest to zasługa projektu Międzyszkolnej Ligi Szachowej, co cieszy jeszcze bardziej, że dzieci chcą także z rodzicami, czy rodzeństwem.

Rozgrywka toczyła się w jednej grupie, ale przy zachowaniu odrębnych klasyfikacji, według drużyn z rankingiem szachowym jak i debiutantów. Trzy najlepsze drużyny w obu kategoriach zostały nagrodzone pucharami, natomiast pozostałe zespoły pamiątkowymi statuetkami.

Wyniki:

Grupa szachistów:

  1. Karol i Kacper Kacprzak
  2. Stanisław i Antoni Paproccy
  3. Damian i Weronika Śliwicki

Grupa debiutantów:

  1. Tomasz i Szymon Mioduszewscy
  2. Katarzyna i Piotr Manthey
  3. Joanna i Radosław Grzemscy

Wyniki całego turniejuTutaj

W trakcie turnieju można było bliżej poznać naszą mistrzynię międzynarodową Alicję Śliwicką, która przez cały czas dostępna była dla odwiedzających galerię. Rozegrała kilka „prywatnych” partii, a nawet miała okazję na dłuższą grę i trening anglojęzyczny z obcokrajowcem.

Jesteśmy podbudowani zainteresowaniem przechodniów, którzy bardzo chętnie rozmawiali z organizatorem Arkadiuszem Matczyńskim na temat szachów w szkole i takich turniejów rodzinnych. Dla niektórych symultana była czym zupełnie nowym.

Oprócz turnieju rodzinnego odbyła się symultana z Alicją Śliwicką, do której udziału przyłączyły się nawet dwie dziewczynki, które o 15:30 miały wykupione bilety do Kina Helios. Udało im się trochę pograć z naszą mistrzynią i zdobyć upragnione pamiątkowe medale, które przygotowane były dla wszystkich uczestników symultany. Bardzo cieszy fakt, że nie tylko osoby, które wiedziały o turnieju i symultanie skorzystały z tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że dwie dziewczynki po takim kontakcie z szachami złapią tego bakcyla i zaczną trenować.

W ubiegłym roku naszą symultanistką była arcymistrzyni Klaudia Kulon, która przegrała jedną partię i trzy zremisowała. Z Alicją udało się także wygrać Kacprowi Kacprzakowi a jego brat Karol wywalczył remis. Wprawdzie dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę symultanę daje się zawodnikom do IV kat. (a bracia mają I i I+), ale ponieważ nasi symultaniści cieszą się grą, to nigdy nie robią problemu, żeby mimo wszystko wśród 30 zawodników byli także ci z wysokimi kategoriami.

Nie mogło zabraknąć także pokazowej partii szachów błyskawicznych, między naszym mistrzem Karolem Jarochem, a naszą symultanistką Alicją. Tym razem Alicja na dużym zmęczeniu po symultanie, w pierwszej partii zremisowała (pat) a w drugiej po błędzie poddała partię. Tak, czy inaczej taki blitz dla oglądających jest czymś niesamowitym.

Partnerami projektu Edukacja przez szachy są także Eximo Project, Enea Operator, MAT BUD Materiały Budowlane, Fundacja Jacka Rutkowskiego - Pomagajmy Razem.

Dzisiaj właśnie wspólnie z Fundacją Jacka Rutkowskiego - Pomagajmy Razem powstała myśl, żeby jeszcze w tym roku zorganizować turniej na normę arcymistrzowską, tak, by Alicja Śliwicka miała szansę zdobyć trzecią już „częściówkę” i zdobyć upragniony tytuł arcymistrzowski. Mamy nadzieję, że uda się znaleźć chętne firmy i instytucje by taki turniej przeprowadzić w naszym województwie i mieć naszą, lokalną arcymistrzynię.

Organizatorzy zapowiedzieli, że już za rok odbędą się kolejne mistrzostwa rodzin, a kto będzie gościem symultany? Tego jeszcze nie wiadomo...

Arkadiusz Matczyński

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor