Pozostałe 14 wrz 2018 | Redaktor
Twoje dziecko lubi grać w szachy? Zgłoś je do Międzyszkolnej Ligi Szachowej

Zeszłoroczna edycja turnieju cieszyła się dużym zainteresowaniem / fot. Anna Kopeć

Już na 22 września zaplanowany jest pierwszy turniej drugiej edycji Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Rozgrywki będę odbywać się raz w miesiącu do końca roku szkolnego. Cały czas można zgłaszać uczestników do turnieju.

Międzyszkolna Liga Szachowa to indywidualny turniej szachowy, w którym zawodnicy reprezentują szkołę, do której uczęszczają. Pierwsza edycja ligi przyciągnęła rekordową liczbę zawodników: 137 z 37 szkół. Na jednym z turniejów jednocześnie grało aż 96 osób. Pomysłodawcą wydarzenia jest Arkadiusz Matczyński, prywatnie ojciec 13-letniego Mariusza, grającego w szachy. Zawody organizuje wraz z Karolem Jarochem, zawodnikiem z tytułem mistrza szachowego i trenerem szachowym, a obecnie także wiceprezesem Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Edukacja przez szachy”.

W roku szkolnym 2018/2019 Międzyszkolna Liga Szachowa składa się z cyklu 10 turniejów rozgrywanych raz na miesiąc. Każdy turniej punktowany jest osobno, ale prowadzona jest także punktacja generalna oraz drużynowa szkół. Na zakończenie w czerwcu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zawody podzielone są na dwa turnieje. Turniej A jest dla zawodników od IV kategorii szachowej, natomiast Turniej B dla debiutantów i zawodników z najniższą, V kategorią szachową. W każdym turnieju prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja do lat 9, 13 i 18, osobno dla dziewcząt i chłopców. Na każdym turnieju do zdobycia jest więc 12 pucharów za pierwsze miejsca i 24 medale za drugie i trzecie.

W turnieju mogą wziąć juniorzy w wieku od 6 do 18 lat z całego województwa, a nawet Polski. Wpisowe do każdego turnieju wynosi 10 zł. Wszelkie informacje znajdują się na stronie http://edukacjaprzezszachy.pl. Zawody rozpoczynają się zawsze o godz. 10.00.

Wśród wszystkich uczestników turnieju będę rozlosowane zaproszenia m.in. do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Family Parku czy Salonu Wirtualnej Rzeczywistości.

Terminarz zawodów:

I runda – 22 września - Szkoła Podstawowa w Łochowie (ul. Wierzbowa 2)

II runda – 13 października - Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy

III runda – 24 listopada - Szkoła Podstawowa nr 66 w Bydgoszczy

IV runda – 15 grudnia - Szkoła Podstawowa w Górsku (ul. Szkolna 2, Zławieś Wielka)

V runda – 5 stycznia 2019r. - Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

VI runda – 2 lutego 2019r. - Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach (ul. Czysta 1A)

VII runda 2 marca 2019r. - IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy

VIII runda – 6 kwietnia 2019r. - Family Park (ul. Fordońska 246, Bydgoszcz)

IX runda – 11 maja 2019r. - Szkoła Podstawowa w Górsku (ul. Szkolna 2, Zławieś Wielka)

X runda – 15 czerwca 2019r. - Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor