Psychologia 3 lip 08:54 | Redaktor
“Self-Reg”: jak pomóc dziecku zapanować nad emocjami i zachowaniem? [REKLAMA]

fot. nadesłane

Stres i trudne emocje towarzyszą każdemu człowiekowi bez względu na wiek. Nieobce są także dzieciom - a ponieważ kilkulatki nie potrafią jeszcze precyzyjnie wyrazić swoich uczuć ani poradzić sobie z natłokiem emocji, potrzebują w tym obszarze pomocy dorosłych. Metoda samoregulacji Stuarta Shankera, zaprezentowana w bestsellerowym poradniku “Self-Reg”, sprawdza się na tym gruncie szczególnie dobrze.

Różne oblicza stresu

Szkoła, praca, codzienne obowiązki, wydarzenia na świecie: to tylko niektóre z czynników wywołujących u większości z nas przewlekły stres. Można by pomyśleć, że ponieważ nie dotykają one bezpośrednio niemowląt i kilkulatków, maluchy nie podlegają stresorom z zewnątrz. Prawda jest jednak inna: najmłodsze dzieci także doświadczają stresu, którego źródła nie są w stanie rozpoznać. Związane z nim emocje wyrażają poprzez płacz, krzyk, użycie siły fizycznej lub wręcz przeciwnie - wycofanie, zamknięcie w sobie. Rodzice nie rozumiejąc przyczyn stanu dziecka starają się je uspokoić poprzez niewspółmierne do nich środki: w efekcie frustracja obu stron tylko rośnie.

Jeśli w powyższym opisie rozpoznajesz siebie i swoje dziecko, książka “Self-Reg” i cała określona tą nazwą metoda mogą pomóc Ci znaleźć skuteczne remedium na trudne sytuacje. Metoda samoregulacji umożliwia kilkulatkom samodzielne zarządzanie emocjami i naturalny powrót do równowagi w stanie podwyższonego stresu. Jej autor, doktor psychologii na York University w Toronto, opiera swoją pracę na solidnych podwalinach naukowych i bogatym doświadczeniu praktycznym.

“Self-Reg” - naturalna regulacja emocji

Treść książki wyjaśnia, jakie stresory uruchamiają u dzieci stan “uciekaj lub walcz”, który przejawia się poprzez niekontrolowane emocje, a których dorośli często sobie nie uświadamiają. Dr Shanker wyjaśnia także mechanizm radzenia sobie w powyższych sytuacjach - warto jednak zaznaczyć, że nie znajdziemy tutaj gotowych recept ani rekomendacji konkretnych schematów zachowań. Każdy z rodziców musi wypracować je sam na podstawie danych informacji i dopasowania do charakteru dziecka.

Agnieszka Stążka-Gawrysiak: Self-Reg w praktyce

Ciekawy sposób prezentacji metody Self-Reg znajdziemy także w książkach Agnieszki Stążki-Gawrysiak, która pokazuje możliwości jej zastosowania z punktu widzenia dzieci. Autorka poświęciła metodzie kilka zbiorów opowiadań dla najmłodszych: historie dotyczą sytuacji z codziennego życia, które mali czytelnicy z łatwością rozpoznają.

Opowiadania prezentują zastosowanie metody samoregulacji w praktyce: czasami wystarczy spokojne wysłuchanie, krótki spacer, by trudne emocje udało się łagodnie okiełznać. W książkach zawarte są także treści skierowane do dorosłych - dzięki wskazówkom autorki jeszcze lepiej zrozumiesz metodę samoregulacji i zyskasz praktyczną wiedzę na temat właściwej reakcji w wielu kryzysowych sytuacjach.

 

Artykuł reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor