Religia 24 cze 11:35 | mk
Ksiądz Buchholz proboszczem parafii NSPJ w Bydgoszczy. Zmiany personalne w diecezji [LISTA]

Ksiądz Buchholz podczas konferencji prasowej o Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci, 2019/fot. Anna Kopeć

Ksiądz prałat Roman Kneblewski został odwołany z urzędu proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, jego miejsce zajął ks. Krzysztof Buchholz, dotychczasowy prezes Fundacji „Wiatrak” i duszpasterz młodzieży. Diecezja bydgoska opublikowała pełną listę tegorocznych zmian personalnych w parafiach.

Dekretami ks. biskupa ordynariusza Jana Tyrawy czterej księża otrzymali nominacje proboszczowskie, wybrany został nowy moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, przydzieleni do parafii zostali czterej nowo wyświęceni księża, a 19 wikariuszy zacznie pracę w innych niż dotychczas placówkach.

Najwięcej emocji jeszcze przed 22 czerwca - dniem wejścia w życie postanowień - wywołała decyzja dotycząca parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. O to, by dotychczasowy proboszcz, ks. prałat Kneblewski, nadal pełnił urząd, apelowali m.in. bydgoscy radni PiS w liście otwartym do ks. biskupa, sympatycy księdza pikietowali także pod kurią.

Z kolei osoby związane z fordońską Fundacją „Wiatrak” nie mogły pogodzić się z przeniesieniem ks. Buchholza, założyciela i prezesa fundacji, który przejmuje obowiązki ks. Kneblewskiego. Pod petycją w tej sprawie podpisały się dwa tysiące osób. „Wiatrakiem” ma odtąd zajmować się ks. Wojciech Przybyła, dyrektor Caritasu.

Pełną listę zmian personalnych w parafiach, opublikowaną przez kurię diecezji bydgoskiej, zamieszczamy poniżej:

KSIĘŻA NEOPREZBITERZY:

Z dniem 22 czerwca:

  1. Ks. Jakub Fotin został skierowany do parafii pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy

  2. Ks. Łukasz Kucharski został skierowany do parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku

  3. Ks. Bartosz Marut został skierowany do parafii pw. NMP Królowej Polski w Nakle nad Notecią

  4. Ks. Igor Wichrowski został skierowany do parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią

KSIĘŻA WIKARIUSZE:

Z dniem 22 czerwca:

  1. Ks. Sławomir Bromberek z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bydgoszczy

  2. Ks. Krzysztof Buda z parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy skierowany do parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy

  3. Ks. Bartosz Brzeziński z parafii pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy skierowany do parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy

  4. Ks. Stanisław Gajek z parafii pw. Narodzenia NMP w Osielsku skierowany do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni

  5. Ks. Tomasz Klafetka z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku skierowany do parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy

  6. Ks. Przemysław Kodzik z parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej skierowany do parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Bydgoszczy

  7. Ks. Przemysław Komasiński z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy

  8. Ks. Robert Lewandowski z parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią skierowany do parafii pw. Narodzenia NMP w Osielsku

  9. Ks. Szymon Lewandowski z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie skierowany do parafii pw. NMP Różańcowej w Wysokiej

  10. Ks. Aleksander Modrak z parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy

  11. Ks. Daniel Nejman z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy

  12. Ks. Piotr Poćwiardowski z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy

  13. Ks. Łukasz Polasik z parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy

  14. Ks. Paweł Polcyn z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni skierowany do parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie

  15. Ks. Karol Rawicz-Kostro z parafii pw. NMP Królowej Polski w Nakle nad Notecią skierowany do parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy

  16. Ks. Maciej Reszel z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy

  17. Ks. Marcin Scharwerk z parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy

  18. Ks. Maciej Walter z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Opatrzności Bożej w Bydgoszczy

  19. Ks. Grzegorz Wiciński z parafii pw. Opatrzności Bożej w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy

 

KSIĘŻA PROBOSZCZOWIE:

Z dniem 22 czerwca:

  1. Ks. Zbigniew Grzegorzewski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Świętej skierowany do parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni

  2. Ks. Tomasz Kasprzak z parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni skierowany do parafii pw. św. Wawrzyńca w Lutowie

 

NOMINACJE PROBOSZCZOWSKIE

Z dniem 22 czerwca:

  1. Ks. Krzysztof Buchholz z parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy

  2. Ks. Tadeusz Czyż z parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Świętej

  3. Ks. Dariusz Kozłowski z parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Pęperzynie i parafii pw. św. Józefa w Sitnie

  4. Ks. Roman Sosnowski z parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy skierowany do parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie

 

KSIĘŻA SENIORZY/PRZESZLI NA EMERYTURĘ:

Z dniem 22 czerwca:

  1. Ks. Roman Kneblewski z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy

  2. Ks. Marian Kotewicz z parafii pw. św. Wawrzyńca w Lutowie

  3. Ks. Franciszek Kurowski z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Pęperzynie i parafii pw. św. Józefa w Sitnie

INNE

Z dniem 22 czerwca:

  1. Ks. Krzysztof Amborski zwolniony z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie

  2. Ks. Krzysztof Buchholz zwolniony z obowiązków diecezjalnego duszpasterza młodzieży akademickiej

  3. Ks. Grzegorz Lewandowski skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Rocha w Złotowie

  4. Ks. Stanisław Mihułka zwolniony z parafii pw. NMP Różańcowej w Wysokiej

  5. Ks. Piotr Poćwiardowski mianowany diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie

  6. Ks. Paweł Rybka z parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy skierowany na studia do Rzymie

źródło listy zmian w parafiach: diecezja.bydgoszcz.pl





mk Autor