Religia 4 sty 2018 | Redaktor
Luter i rewolucja protestancka [ZAPROSZENIE]

Projekcja słynnego już filmu Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka” odbędzie się w piątek, 5 stycznia, w Domu Parafialnym przy pl. Piastowskim 5. Wstęp wolny.

W piątek, 5 stycznia, w Domu Parafialnym przy pl. Piastowskim 5, na III piętrze odbędzie się projekcja słynnego już filmu Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”. Jest to nowy film Grzegorza Brauna pokazujący - jak reklamuje go autor - prawdziwe oblicze reformacji. Film powstał w związku z 500 rocznicą reformacji. Pokazuje przemilczane fakty i historie których nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach. Opowieść o wydarzeniach sprzed stuleci zmierza do wskazania współczesnych, trwających po dziś dzień skutków rewolucji protestanckiej. 
 
W dramaturgii filmu biografia Lutra – ze szczególnym uwzględnieniem faktów nieznanych szerzej także współczesnym wyznawcom rozmaitych sekt protestanckich – służy jako wątek ramowy. Film przedstawia też kolejne akty tragedii dziejowej, której momentem inicjującym stało się wystąpienie Lutra. Poza zarysem wydarzeń w krajach niemieckich, widz pozna również fakty i postaci związane z rewolucją protestancką w innych krajach – tak spopularyzowane jak skutki wiarołomstwa króla Henryka VIII, ale i tak mało znane, jak ostatnia walka szwedzkiego drwala Nilsa Dacke, „żołnierza wyklętego” kontrrewolucji XVI w. - czytamy na oficjalnej stronie filmu.
 
Wstęp na bydgoską projekcję jest wolny. Rozpocznie się ona po Mszy odprawianej w kościele na placu Piastowskim jak w każdy pierwszy piątek miesiąca w klasycznym rycie rzymskim w intencjach Ojczyzny, Narodu i Kościoła w Polsce. Msza święta rozpoczyna się o 19.15. 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor