Religia 12 lis 2018 | Redaktor
Nagrody „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” wręczone

fot. Anna Kopeć

Msza święta oraz wręczenie nagród dla twórców i organizatorów  kultury rozpoczęły XXXVII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. W tym roku uhonorowani zostali ks. prof. Jan Sochoń i Marlena Posadzy.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej tym razem nawiązuje do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas inauguracyjnej Mszy św. w katedrze (10 listopada) ks. Przemysław Książek przypomniał motto Tygodnia: „Mamy jedną ojczyznę, jej winni jesteśmy służbę, ofiarę”. To słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Każdy chce być wolny, ale wolność posiada swoje ograniczenia. Jeśli człowiek tego nie rozumie, stanie się prędzej czy później pasożytem – mówił ks. Książek.

Pełen program Tygodnia czytaj TUTAJ.

Tłumaczył też związki chrześcijaństwa z patriotyzmem. – Człowiek wierzący może powiedzieć tak: spodobało się Panu Bogu, abym urodził się Polakiem, korzystał dla własnego rozwoju z bogatego, dobrego dorobku Polaków, pomagał Polsce w rozwoju. Ojczyzna, tak jak człowiek, wymaga służby i poświęcenia – podkreślił.

– Patriotami nazywamy tych, którzy dla ojczyzny zrobili więcej, niż musieli. Wydaje się, że takie rozumienie patriotyzmu jest dziś bardzo zagrożone.

fot. Anna Kopeć

Częścią uroczystej inauguracji Tygodnia było wręczenie nagród „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Statuetkę-medal dla „twórcy kultury” otrzymał ks. prof. Jan Sochoń, zaś dla „organizatora kultury” – Marlena Posadzy.

Ksiądz Jan Sochoń jest profesorem filozofii, poetą, krytykiem literackim i eseistą. Napisał biografię błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, jest wydawcą jego pism. Wykłada  na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN Clubu. Jego utwory przetłumaczono na język angielski, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski, czeski, serbski, chorwacki, ukraiński.

Marlena Posadzy i Teresa Bermańska / fot. Anna Kopeć

Marlena Posadzy mieszka w Królikowie na terenie parafii św. Wita w Słupach, uczy historii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Słupach pod jej kierunkiem realizuje m.in. wieloletni program „Tożsamość małych Ojczyzn”. We współpracy z  proboszczem ks. kanonikiem Leszkiem Krollem i Starostwem Powiatowym w Nakle nad Notecią pozyskiwała środki na projekty historyczne i kulturalne.

Kapituła listami gratulacyjnymi uhonorowała również Tadeusza Furgała, Krystynę Klatecką oraz dr Grażynę Szabelską.

Uroczystość w bydgoskiej katedrze uświetnił koncert chóru „Cantus Cordis” pod dyrekcją Janusza Sierszulskiego.

fot. Anna Kopeć

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej potrwa do 18 listopada.

Na podstawie m.in. diecezja.bydgoszcz.pl.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor