Religia 15 kwi 2019 | Redaktor

Ofiarom zbrodni pomorskiej oraz pomordowanym w Dolinie Śmierci poświęcona jest książka pt. „Diecezja bydgoska. Sól ziemi 1939-1945”. Spotkanie nt. książki o męczennikach odbędzie się w poniedziałek (15 kwietnia) w Domu Polskim.

„Diecezja Bydgoska. Sól ziemi 1939-1945” – to tytuł publikacji, która została wydana z okazji 15. rocznicy powstania diecezji bydgoskiej.

Ponad trzystustronicowa książka pod redakcją Edwarda Małachowskiego została podzielona na dwie części. Pierwszą z nich zatytułowano „Zbrodnia pomorska”, drugą – „Fordońska «Dolina Śmierci»”.

Podstawowa część publikacji to sylwetki 54 osób – wyróżniających się aktywnością duszpasterską i zawodową, zaangażowanych w służbie społecznej, wiernych Kościołowi i ojczyźnie. Poczet tych osób otwiera postać biskupa Michała Kozala – patrona diecezji bydgoskiej – zamęczonego w Dachau i beatyfikowanego w 1987 roku, a księża stanowią w tym poczcie największą grupę. 

Oprócz ich dziejów zaprezentowano także losy przedstawicieli innych kręgów: nauczycieli, działacza samorządowego i politycznego, działaczki społecznej, adwokata, właściciela ziemskiego.

Spotkanie z twórcami i osobami zangażowanymi w tworzenie książki zaplanowano na poniedziełek (15 kwietnia) w Domu Polskim. Początek o 16.30.

źródło: diecezja.bydgoszcz.pl, oprac. red.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor