Religia 27 gru 2018 | Redaktor
„Rzymska” wigilia co roku przyciąga w Lwowie

fot. Evgeni Kraus

Rzymskokatolicka parafia św. Jana Pawła II we Lwowie tradycyjnie zorganizowała dostepną dla wszystkich wigilię. Boże Narodzenie wspólnie świętowali katolicy różnych obrządków i narodowości.

W programie spotkania corocznie gromadzącego 200-300 osób było uroczyste wniesienie i rozdanie przez skautów światła z Betlejem, ustawianie - po komentarzu oraz wspólnym czytaniu napisanych wierszem modlitw - figur i siana do szopki, ozdabianie choinki.

Na sianie zostało położone niemowlę. Kolędowali studenci z Afryki i Indii uczący się we Lwowie, parafialny zespół „Lux mundi” oraz muzykującą rodzina Kotela z ośmiorgiem swoch dzieci.

fot. Evgeni Kraus

Pasterkę z proboszczem koncelebrowali  grekokatoliccy księża. Jeden z nich przybył z liczną grupą parafian z oddalonych o 100 km Brodów.

– Spędzony w ten sposób wieczór staje się natchnieniem do wzbogacenia domowych wigilii – tłumaczy ks. proboszcz Grzegorz Draus.

Wigilia odbyła się w progach Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego. To właśnie podczas organizowanej tutaj wigilii w 2011 roku narodziła się parafia Św. Jana Pawła II. Obecnie parafia posiada tymczasową kaplicę i buduje kościół, ale z powodu popularności wydarzenia zwanego „Rzymskim Bożym Narodzeniem”, wigilia i pasterka nadal odbywają się na uniwersytecie.

fot. Evgeni Kraus

– Wszystko zaczęło się od grupy młodych małżeństw ze Lwowa. Ci ludzie zbierali się w swoich domach i przygotowywali Liturgię Słowa. Funkcjonowali w nowej dzielnicy, która własnej świątyni nie miała, więc ksiądz arcybiskup uznał, że na bazie tych dziesięciu rodzin trzeba stworzyć kolejną parafię – mówił o parafialnych początkach ks. Draus w rozmowie z Magdaleną Gill.

Polskich parafii katolickich we Lwowie jest pięć na ok. milion mieszkańców. - Samych wiernych nie jest dużo – jesteśmy tam diasporą, tak jak w Polsce prawosławni czy grekokatolicy. Ale nawet wobec niewielkiej diaspory trzeba wykazać dużą troskę. Gdybyśmy nie zadbali o tych ludzi, to pewnie by się zagubili. Zresztą kościół z zasady jest misyjny. Nie możemy wychodzić tylko do tych, którzy już wierzą, trzeba też iść do innych – podkreślał proboszcz.

Cały wywiad czytaj tutaj

Budowę polskiego Kościoła w Lwowie wspiera bydgoskie Stowarzyszenie Sanctus Paulus.

Adres i nr konta parafii:

Ukraina 81130 Lwów-Sokolniki, Stryjska 6,

adres korespondencyjny (skrzynka pocztowa): A/C 2668/1, 79060 Lwów, Ukraina

Konto: Bank Pekao, IBAN: PL 86 1240 2395 1111 0010 6396 5945

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor