Religia 23 sty 2018 | Marta Kocoń
W Bydgoszczy powstaje Centrum Pomocy św. Brata Alberta

Nowy obiekt ma być gotowy do końca czerwca / fot. Maczu

Stołówka, gabinety specjalistów, a przede wszystkim pokoje interwencyjne dla 14 osób – te pomieszczenia znajdą się w bydgoskim Centrum Pomocy św. Brata Alberta. Budowa już trwa.

Budynek powstaje przy Koronowskiej 14, na tyłach dotychczasowej siedziby sióstr albertynek. Na co dzień siostry wydają tutaj posiłki dla ok. 150 osób ubogich i bezdomnych.

Nowe centrum pozwoli im rozszerzyć działalność, m.in. pomagać osobom, które dach nad głową straciły nagle, w tym matkom z dziećmi. Będą mogły znaleźć miejsce w jednym z pokoi interwencyjnych.

Tymczasowe lokum będą mogły otrzymać także wychodzące z bezdomności osoby uzależnione, które ukończyły terapię. Dzięki temu wprost z niej nie wrócę do poprzedniego, alkoholowego, środowiska. – Będą mogły tu mieszkać do chwili powrotu do normalnego życia; na przykład do podjęcia pracy i pierwszej wypłaty, kiedy będzie je  już stać np. na wynajęcie pokoju – mówi s. Magdalena Bella ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek.

W centrum znajdą się też nowoczesne zaplecze kuchenno-magazynowe i stołówka, która jednorazowo będzie mogła pomieścić 50 osób. Będą także pomieszczenia dla specjalistów – lekarza i psychologa. Łącznie centrum obejmie prawie 500 mkw. powierzchni użytkowej

 Co się stanie z dotychczasowymi pomieszczeniami przy Koronowskiej 14? – Będzie to poczekalnia dla osób oczekujących na posiłek, zwłaszcza dla bezdomnych – mówi s. Bella. Być może nadal będzie odbywała się tam część zajęć – bo siostry dla swoich podopiecznych organizują m.in. prace manualne czy wykłady.

 Obecnie przy Koronowskiej raz na miesiąc dyżurują lekarz i psycholog, dwa razy – pielęgniarka, porad udziela także prawnik. Wszyscy pomagają jako wolontariusze.

Budowa Centrum Pomocy św. Brata Alberta jest finansowana ze środków unijnych. Wkład własny w wysokości 620 tys. złotych pokrył samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Koszt wyniesie ok. 4 mln złotych.

Obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec czerwca tego roku.

Czytaj więcej:

Bezdomnym nikt nie zostaje z wyboru [DEBATA O BEZDOMNOŚCI]

Potrzebują nie tylko dachu nad głową[ROZMOWA Z S. MAGDALENĄ BELLĄ]

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji