SĄD 20 lip 2018 | Redaktor
Bydgoski sąd nie chce procesu policjantów z Fordonu

Materiał ilustracyjny/fot. Anna Kopeć

Policjanci z fordońskiego komisariatu oskarżeni o pobicie zatrzymanego nie staną przed bydgoskim sądem. O tym, gdzie odbędzie się ich proces zadecyduje Sąd Najwyższy – informuje bydgoszcz.wyborcza.pl.

Przypomnijmy. 5 listopada ubiegłego roku policjanci z komisariatu Bydgoszcz-Fordon podjęli interwencję wobec dwóch mężczyzn, braci P.

Według relacji policjantów „mężczyźni spożywali alkohol, utrudniali legitymowanie, nie podporządkowywali się poleceniom wydawanym przez policjantów oraz w trakcie interwencji zaczęli szarpać się z policjantami, a jeden z nich podjął próbę ucieczki, podczas której się przewrócił. Podczas interwencji mężczyźni kierowali w stronę policjantów słowa powszechnie uznane za obraźliwe i wulgarne, a także jeden z nich odgrażał się, że »załatwi policjantów«” - czytamy w oświadczeniu Moniki Chlebicz, rzeczniczka KWP w Bydgoszczy.

Bracia P. inaczej pamiętają tamten wieczór. Twierdzą, że zostali zatrzymani bez podania przyczyny, a następnie dotkliwie pobici na fordońskim komisariacie. Policjanci Bartłomiej K. i Patryk B. mieli pobić jednego z braci do nieprzytomności. Tak też widzi to prokuratura. W ubiegłym miesiącu do Sądu Rejonowego trafił akt oskarżenia przeciwko dwójce krewkich mundurowych. Prokuratura twierdzi, że przekroczyli oni swoje uprawnienia. Policjantom, którzy są aktualnie zawieszeni w czynnościach służbowych grożą 3 lata więzienia.

Wszystko wskazuje na to, że Bartłomiej K. i Patryk B. nie będą sądzeni w Bydgoszczy. „Bydgoski sąd nie chce u siebie procesu policjantów z komisariatu w Fordonie oskarżonych o pobicie zatrzymanego. Sędzia Karol Przybysz z Sądu Rejonowego w Bydgoszczy uznał, że z uwagi na to, iż sprawa dotyczy policjantów, z którymi sąd współpracuje, Sąd Najwyższy w Warszawie powinien przekazać sprawę do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu.” - donosi bydgoszcz.wyborcza.pl. Sędzia chce w ten sposób uniknąć oskarżeń o brak bezstronności.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor