Wydarzenia 10 kwi 2021 | mk
11. rocznica katastrofy smoleńskiej. W regionie uczczono pamięć ofiar

fot. Anna Kopeć

10 kwietnia minęło 11 lat od katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. W rocznicę wojewoda Mikołaj Bogdanowicz złożył kwiaty na grobach osób związanych z regionem, które zginęły w katastrofie.

O 8.41 - w godzinę katastrofy - przedstawiciel rządu w terenie złożył wieniec na grobie ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie (powiat nakielski). Marek Uleryk by funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, osobistym ochroniarzem Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej. Pochodził z Dziewierzewa.

O 10.00 wojewoda złożył kwiaty na grobie Aleksandra Fedorowicza na cmentarzu parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy.  Aleksander Fedorowicza był tłumaczem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Znał pięć języków obcych.

fot. Anna Kopeć

Wspólnie ze współpracownikami Mikołaj Bogdanowicz uczcił pamięć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, składając kwiaty pod tablicą w Sali. im. prof. Lecha Kaczyńskiego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Wicewojewoda Józef Ramlau o godz. 15.00 weźmie udział we Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która zostanie odprawiona w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Toruniu. Po Mszy świętej nastąpi modlitwa przy epitafium smoleńskim.

fot. Anna Kopeć

Do katastrofy polskiego samolotu wojskowego Tu-154 doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zginęło w niej 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związanej z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

mk Autor