Wydarzenia 19 maj 15:10 | mk
15 czerwca zostaną uruchomione uzdrowiska

fot. ilustracyjna, Pixabay

W połowie czerwca ma zostać odmrożony kolejny sektor ochrony zdrowia – uzdrowiska. Minister zdrowia zapowiedział obowiązkowe testy dla kierowanych tam pacjentów.

Podczas wtorkowej (19 maja) konferencji prasowej Łukasz Szumowski odniósł się do bieżącej sytuacji na Śląsku. – Pamiętamy, że taki odsetek [osób zakażonych], a nawet większy, we Włoszech, Francji czy Hiszpanii był w całym kraju – mówił. – Mam nadzieję, że to ognisko za chwilę zostanie wygaszone – dodał. Do tej pory wykonane liczba wykonanych w tym ognisko testów ma wynosić 30 tysięcy.

Szef MZ liczy też na to, że będzie coraz mniej nowych przypadków w całym kraju. W związku z tym zapowiedział wznowienie pracy kolejnego sektora ochrony zdrowia – od 15 czerwca czynne będą uzdrowiska. Dla kierowanych tam pacjentów – przeważnie będących w grupie ryzyka – planowane są obowiązkowe testy na obecność koronawirusa. Przeprowadzać je będzie można od 1 czerwca, jednak aby „miały sens”, powinny zostać przeprowadzone kilka dni przed rozpoczęciem pobytu w uzdrowisku.

Przypomniano także o planowanej „likwidacji” szpitali jednoimiennych zakaźnych. W związku ze stosunkowo niską liczbą hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, lecznice będą wracać do normalnej pracy. Osoby zakażone będą podlegać leczeniu w pozostałych placówkach podwyższonej gotowości lub w izolatoriach.

– Rozmawialiśmy z wojewodami, dyrektorami NFZ. W środę zostaną nam przedstawione propozycje, które szpitale zostaną przywrócone do pracy – zapowiedział minister. Przywracanie niektórych placówek może odbywać się stopniowo.

Jak podaje Polskie Radio PiK, Regionalny Szpital Jednoimienny w Grudziądzu planuje wznowić pracę 1 czerwca. Nie udało nam się skontaktować z rzeczniczką placówki, Izabelą Hirsch-Lewandowską. W wypowiedzi dla PR PiK wskazała, że pozostawionych ma zostać 30 procent łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

mk Autor