Wydarzenia 26 paź 06:50 | Redaktor
400 lat minęło. Jubileusz bydgoskiej „Jedynki” [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Wspominki, zasadzenie pamiątkowego dębu, barwny przemarsz i wreszcie bal - 400. urodziny I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida uczczono z pompą.

Obchody rozpoczęły się w piątek (25 października) uroczystą Mszą świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła na placu Wolności. Dyrektor Mariola Mańkowska oficjalnie przywitała uczestników zjazdu w szkolnej auli, a samorząd uczniowski zadbał, by nie zabrakło wrażeń artystycznych. Wspomnienia z czasów szkolnych przywoływały absolwentom m.in. filmy i wystawy zdjęć.

fot. Anna Kopeć

W ramach obchodów imię Cyprian otrzymał posadzony na dziedzińcu szkoły jubileuszowy dąb, zakopano również kapsułę czasu.

Tego dnia uruchomiono tak ze zabytkowy tramwaj - z numerem 1. Po południu absolwenci i obecni uczniowie szkoły barwnym korowodem przeszli z placu Wolności na Stary Rynek, gdzie powitał ich prezydent Rafał Bruski.

Wieczorem natomiast bawiono się na koncercie i  balu w Operze Nova.

Organizatorem zjazdu jubileuszowego było Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy – Jedynka Bydgoszcz.

I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy jest „spadkobiercą” powstałego w 1619 roku kolegium jezuickiego. Od drugiej połowy XIX wieku siedzibą szkoły jest budynek przy placu Wolności. Szkoła była wielokrotnie nagradzana, zajmuje wysokie lokaty w ogólnopolskich rankingach osiągnięć edukacyjnych. Kończyły ją takie wybitne postaci jak dr Emil Warmiński, Marian Rejewski, Jerzy Hoffman. Do młodszego grona absolwentów należą m.in. Piotr Salaber, Mariusz Max Kolonko, Radosław Sikorski.

fot. Anna Kopeć

Placówka jest członkiem Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor