Wydarzenia 15 kwi 15:46 | Redaktor
Arcybiskup Muszyński i profesor Dembiński honorowymi obywatelami województwa

fot. Anna Kopeć (archiwum)

Sejmik województwa na poniedziałkowej sesji (15 kwietnia) przyjął uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa naszego regionu prymasowi seniorowi abp. Henrykowi Muszyńskiemu i fizykowi, prof. Stanisławowi Dembińskiemu.

Prymas senior arcybiskup Muszyński, profesor teologii, biblista, podczas swojej posługi był m. in. biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, ordynariuszem diecezji włocławskiej i metropolitą gnieźnieńskim. Niezwykle zasłużył się dla dialogu z judaizmem i Kościołami wschodnimi, jest członkiem instytucji watykańskich, naukowcem i nauczycielem akademickim.

 ,,Jest tym, który dowiódł, że wspólna droga jest możliwa, jeśli wyznaczy się wspólne cele i szczerze dąży do ich osiągnięcia(...)Poprzez posługę w diecezji pelplińskiej, włocławskiej i w końcu gnieźnieńskiej nie tylko współtworzy naszą historię, ale przede wszystkim trwale związał się z wieloma ludźmi, dla których jest mistrzem i prawdziwym przyjacielem” - czytamy w uzasadnieniu uchwały sejmiku. 

Drugim honorowym obywatelem województwa kujawsko-pomorskiego został prof. Stanisław Dembiński, fizyk związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, specjalizujący się m. in. w optyce kwantowej i kwantowej teorii magnetyzmu. Został demokratycznie wybrany rektorem toruńskiej uczelni podczas karnawału Solidarności w 1980 roku. Został usunięty ze stanowiska w stanie wojennym. Po  1989 roku był senatorem w parlamencie kontraktowym, ale polityka nie stała się jego żywiołem. 

 „Prof. Dembiński to człowiek mądrego dialogu. Opartego na prawdzie i mocnych zasadach moralnych. Dał świadectwo tego, że są granice ustępstw. Za nimi może się bowiem kryć zło i nikczemność. Jego postawa jest wzorem dla nas, będzie też wzorem dla przyszłych pokoleń” -uzasadniają radni sejmiku. 

 Źródło: Urząd Marszałkowski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor