Wydarzenia 14 lut 2019 | mk
Bieg ku czci Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy w Bydgoszczy

fot. Anna Kopeć

Pamięci gen. Elżbiety Zawackiej będzie poświęcona pierwsza bydgoska edycja Biegu Tropem Wilczym. Do udziału zapraszali w czwartek (14 lutego) pomysłodawca poseł Piotr Król, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i przedstawiciele zakładu karnego, którzy także włączyli się w organizację.

Konferencję zwołali w miejscu, z którego bieg wystartuje – na rynku Starego Fordonu.

– W wielu miejscowościach w Polsce odbyło się już sześć edycji Biegu Tropem Wilczym, w tym roku będzie siódma – mówił poseł Król. – Wiedzą Państwo, że Stary Fordon jest znany z najlepszych imprez plenerowych i cieszę się, pierwsza [bydgoska] edycja odbędzie się właśnie tutaj – chwalił.

– Mamy 150 pakietów, wystarczy się do nas zgłosić poprzez mail wilczyfordon@wp.pl, tam każdy dostanie instrukcję. Miejsca jeszcze są – zapraszał Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

fot. Anna Kopeć

Tłumaczył także, że miejsce ze względów historycznych jest odpowiednie na organiację biegu. W dzisiejszym zakładzie karnym mieściło się więzienie kobiece. – Większość kobiet-żołnierzy Armii Krajowej, ogólnie podziemia niepodległościowego, odbywało wyroki właśnie tu, m.in. gen. brygady Elżbieta Zawacka – wyjaśnił. To jej będzie poświęcona pierwsza edycja wydarzenia. – Kobiet, które mają wiele zasług w walce i z okupantem, i późniejszy porządkiem, na który się nie godziły, było bardzo wiele. Bohaterów na kolejne edycje mamy pewnie kilkadziesiąt – dodał Rączka.

Trasa o długości 1963 metrów będzie wiodła niedaleko cmentarza, na którym spoczywają więźniarki. – Instytut Pamięci Narodowej poszukuje dwóch zmarłych w czasie odbywania wyroku. Chcemy do tej sprawy nawiązać w czasie biegu.

fot. Anna Kopeć

W organizację włączyła się chorągiew harcerska, członkowie Rady Osiedla, przedstawiciele zakładu karnego. – Cieszą się, że nie będzie trzeba jechać do bratniego Torunia, tylko właśnie w Bydgoszczy – dla zdrowia, dla historii, samego siebie – w tym biegu wziąć udział – mówił.

Uczestnicy wystartują w niedzielę 3 marca o godz. 12.00 z płyty rynku.

Poseł Król dodał także, że z okazji biegu zostanie wydana kartka poświęcona generał Zawackiej. Bieg poprzedzi złożenie kwiatów i zniczy przed tablicą upamiętniającą więźniarki, umieszczoną na zakładzie karnym. Obecne będą także poczty sztandarowe.

Organizatorzy zapowiadają już kolejne edycje – także na dłuższych trasach – o ile tylko inicjatywa spotka się z zainteresowaniem.

mk Autor