Wydarzenia 29 lis 2017 | Redaktor
Bombowy kontrakt Nitrochemu

Fabio Sgarzi z RWM Italia, prezes Zakładów Chemicznych Nitro-Chem Krzysztof Kozłowski i wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki - moment podpisania umowy/ fot. Anna Kopeć

Bydgoskie zakłady będą produkować bomby lotnicze Mk82, w które uzbrojone są m.in. myśliwce F-16. Kontrakt podpisano w środę (29 listopada) w obecności wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego.

 

Podpisy pod umową złożyli prezes Zakładów Chemicznych Nitro-Chem Krzysztof Kozłowski i Fabio Sgarzi z RWM Italia. Prezes Kozłowski podkreślił, że dla bydgoskich zakładów to bardzo ważna chwila. Podpisana umowa pozwala na certyfikację bomby Mk-82, a co za tym idzie, na zaopatrywanie w nią polskiej armii. Teraz Włosi wystąpią do swojego rządu o pozwolenie na dostawy do Polski. – U nas bomba będzie elaborowana – powiedział Kozłowski. Oznacza to, że Włosi mają dostarczać korpusy bomb, które w Nitro-Chemie będą zapełniane materiałem wybuchowym. Przeprowadzenie tej fazy montażu w Bydgoszczy pozwoli uniknąć kosztownego transportu bomb z zagranicy. Produkcja powinna zacząć się w najbliższym czasie.

– Traktujemy podpisanie tych kontraktów jako pierwszy krok we wzajemnych relacjach partnerskich z Nitro-Chemem. To bardzo ważny krok w przyszłość – zapewnił Fabio Sgarzi z RWM Italia. I podkreślił, że ta bomba jest dla wojskowego lotnictwa jednym z kluczowych elementów, jest też świetnym produktem eksportowym. Dodał też, Nitro-Chem jest jednym z głównym dostawców materiałów.

Minister Bartosz Kownacki zaznaczył, że Nitro-Chem jest jedną z najlepszych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. – Ta umowa zwiększa bezpieczeństwo państwa. Gratuluję firmie również umowy z Amerykanami na dostawę trotylu, która w ostatnich dniach została zawarta – podkreślił. – Nitro-Chem ma dobre wyniki finansowe, bo zapotrzebowanie na produkty firmy na świecie jest duże.

RWM Italia wchodzi w skład grupy Rheinmetall Defence, znanego na świecie producenta uzbrojenia lotniczego. Plany zakładają m.in. eksport bomb, które mają być wytwarzane w Bydgoszczy. Prezes Kozłowski nie wykluczył, że w przyszłości współpraca Nitro-Chemu z RWM Italia zostanie rozszerzona na inne typy bomb z rodziny Mk-80. Jak wyjaśnił, na początek wybrano wersję Mk-82, bo jest ona najpopularniejsza i najłatwiejsza do sprzedania.

Mk-82 to niekierowana bomba odłamkowo-burząca, o masie nominalnej 227 kg (500 funtów). Jej stalowy korpus wypełniony jest materiałem wybuchowym tritonal, czyli mieszaniną trotylu (80%) i proszku aluminiowego (20%). Mk-82 zawiera go 87 kg.

Bomba może uzyskać dodatkowe uzbrojenie precyzyjne i wykorzystywane jest wtedy jako głowica bojowa. Po otrzymaniu stateczników (stałe lub składane) oraz laserowej głowicy naprowadzającej staje się kierowaną bombą GBU-12 Paveway I/II. Natomiast z zestawem ogonowym oraz układem naprowadzania inercyjnego INS i odbiornikiem GPS przekształca się we wspólną amunicję ataku bezpośredniego, GBU-38 JDAM. Mk-82 może być też używana z różnymi zapalnikami i systemami spowalniającymi opadanie. Jedną z wersji jest Mk-82 SnakeEye, przeznaczona do zrzutów z małej wysokości.

Zakłady Nitro-Chem specjalizują się w produkcji amunicji artyleryjskiej i czołgowej, materiałów wybuchowych, bomb lotniczych i min przeciwpancernych.

 

bw

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor