Wydarzenia 19 lip 2018 | Redaktor
Gotowski zbuduje torowisko na Kujawskiej? Złożył najniższą ofertę

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Poznaliśmy oferty w przetargu na rozbudowę ulicy Kujawskiej. Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na 167 mln zł złożyło konsorcjum stworzone przez bydgoską firmę „Gotowski”.

Rozbudowa ul. Kujawskiej to największa inwestycja, która ma usprawnić poruszanie się po Bydgoszczy. Do tej pory tramwaje obsługujące Górny Taras musiały przejeżdżać ulicą Perłową, co znacznie wydłużało ich trasę. Dlatego też mieszkańcy w drodze do centrum wybierali linie autobusowe lub własny samochód. Po budowie nowego torowiska linie z Kapuścisk i Glinek będą mogły kursować wzdłuż ul. Wojska Polskiego, Kujawskiej i Bernardyńskiej i w kilkanaście minut dotrzeć do centrum.

W czwartek (19.07) poznaliśmy oferty, które złożyły firmy zainteresowane rozbudową ulicy Kujawskiej. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum zbudowane przez bydgoską firmę „Gotowski”. Wyceniło ono wartość prac na 167 mln zł i zadeklarowało realizację robót w ciągu 24 miesięcy. Inwestycja po zakończeniu ma być objęta też 8-letnią gwarancją. Ta firma z innymi podmiotami wcześniej zbudowała w Bydgoszczy m.in 10-kilometrową linię tramwajową do Fordonu.

„Po podpisaniu umowy ramowej i kontroli uprzedniej Urzędu Zamówień Publicznych w pierwszej kolejności temu podmiotowi zostanie zaproponowana realizacja robót budowlanych. Ważne oferty z takim samym czasem realizacji zadania i gwarancją, ale z wyższą ceną złożyły również firmy Kobylarnia S.A. (171 mln zł) oraz Trakcja PRKiI (230 mln zł). Z tymi podmiotami również zawarta zostanie umowa ramowa.” - informuje oficjalna strona Bydgoszczy.

Inwestycja zakłada budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna jest także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Ulica Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Po stronie wschodniej posiadać będzie układ ścieżek i chodników połączony z traktami spacerowo-rowerowymi położonymi na nabrzeżu Brdy. Od strony zachodniej trakty zostaną przebudowane do placu Kościeleckich.

Ciąg Wały Jagiellońskie–Toruńska będzie rozbudowany do dwóch jezdni od ul Długiej do ul. Babia Wieś. Rondo Kujawskie ze względu na konieczność zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej musi zostać obniżone. Linia tramwajowa pomiędzy dwiema jezdniami ul. Kujawskiej również będzie na znacznym odcinku znajdowała się poniżej poziomu jezdni. Będzie to wymagało budowy murów oporowych. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie również buspas.

Harmonogram prac na Kujawskiej ma uwzględniać inne zadania rozpoczęte na górnym tarasie. Wstępnie na okres jesienno-zimowy planowane są przede wszystkim prace, które nie będą istotnie utrudniać ruchu. Największy zakres prac budowlanych realizowany będzie od połowy przyszłego roku po zakończeniu głównych robót na węźle Szarych Szeregów.

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor