Wydarzenia 1 wrz 2022 | mk
Bydgoscy Patrioci oddali hołd obrońcom Ojczyzny [ZDJĘCIA]

materiały prywatne Zbigniewa Plucinskiego

Już o godz. 4.15 w czwartek (1 września) na skwerze 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich odbyła się uroczystość ku czci obrońców Ojczyzny oraz ofiar niemieckiej okupacji zorganizowana przez Bydgoskich Patriotów. – Jesteśmy chyba jedyną ekipą w Polsce, która od kilku lat w godzinę wybuchu II wojny światowej upamiętnia to wydarzenie – mówią.

1 września 2022 roku przypada rocznica wybuchu II wojny światowej. 83 lata temu ok. godz. 4.15 rozpoczęło się niemieckie natarcie w kierunku Chojnic, a IV dywizja pancerna Wehrmachtu sforsowała rzekę Liswarta. Ok. godz. 4.40 miało miejsce bombardowanie Wielunia, o godz. 4.45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, a niemiecka piechota zaatakowała budynek Poczty Polskiej w Gdańsku.

Kilka dni wcześniej także te dwa ostatnie miejsca pamięci odwiedziła delegacja Bydgoskich Patriotów.

Grupa ok. 70 osób 28 sierpnia uczestniczyła w Gdańsku w uroczystościach ku czci Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” w 76. rocznicę ich śmierci.

„Wyklętych”uczcili także harcerze z 5. Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej „Niezłomni” im. Danuty Siedzikówny Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL. – Dziś wyjątkowy dzień. Nasza coroczna wyprawa do Gdańska, by oddać cześć naszej Bohaterce „Ince”. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy światło pamięci na grobie Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza, którzy zostali bestialsko zamordowani 76 lat temu w gdańskiej katowni. Po uroczystościach na Cmentarzu Garnizonowym wzięliśmy udział we Mszy Św. sprawowanej w Bazylice Mariackiej, w której w 2016 r. odbyły się uroczystości statniego pożegnania „Inki” i „Zagończyka” – napisali harcerze na swojej stronie na Facebooku.

Z kolei w nocy z 31 sierpnia na 1 września Zrzeszenie Harceskie Piąta.PL przeprowadziło akcję „Nocna Zmiana Miasta”. W dwudziestu miejscach w Bydgoszczy pomniki i tablice udekorowano narodowymi barwami, zapalonno też znicze pamięci. 

Zdjęcia: materiały Zbigniewa Plucinskiego

Więcej fotografii w galerii poniżej

mk Autor