Wydarzenia 1 cze 2017 | Magdalena Gill
Bydgoska opowieść znad rzeki

Statek "Ondyna" podczas wycieczki po Brdzie/ fot. Materiały Muzeum Okręgowego

Jak rzeka wpłynęła na Bydgoszcz i mieszkających tu ludzi pokaże wystawa, przygotowana przez Muzeum Okręgowe na Wyspie Młyńskiej, w ramach wojewódzkiego projektu „Miasto – Ludzie – Rzeka”.

Ekspozycja, która ma podtytuł „Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły” prezentuje historię Bydgoszczy od XIX wieku do dziś. Przygotowana została w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły.

– Na wystawie będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców Bydgoszczy, a także handel, transport, przemysł czy sport. Zaprezentujemy ważnych ludzi stąd, związanych z Brdą i Wisłą – zapowiada Dariusz Leśniewski, kurator ekspozycji.

Wśród opisywanych bydgoszczan znajdą się m.in. kupiec Lewin Louis Aronsohn. inżynierowie Józef Bronikowski i Stanisław Marian Tychoniewicz, przemysłowiec Karol Tomczycki czy wioślarz Teodor Kocerka. – Wszyscy ci ludzie wykorzystali to, że Bydgoszcz leży nad rzeką do rozwoju miasta i mieszkańców – tłumaczy kurator.

Na wystawie prezentowane będzie też codzienne życie wodniaków, pokazany zostanie wpływ warunków naturalnych np. suszy i powodzi na transport rzeczny, a także Bydgoski Węzeł Wodny oraz jego związek z międzynarodową drogą wodną E70.

- Pokażemy zwykłych ludzi – rodziny, które zamieszkiwały barki czy po prostu mieszkały nad rzeką – zapowiada Dariusz Leśniewski.

Na wystawie będzie można oglądać fotografie mieszkańców podczas rejsów statkami pasażerskimi, spływów kajakowych itp., będą też zdjęcia najpopularniejszych miejsc wypoczynku bydgoszczan – restauracji i kąpielisk nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim.

Wernisaż wystawy już dzisiaj (1 czerwca) o godz. 13.00 przy ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego