Bydgoszcz pełna tajemnic. Niecodzienne znalezisko archeologów
fot. Bydgoszcz.pl
W miejscu budowy nowego Teatru Kameralnego archeolodzy znaleźli średniowieczny miecz z okresu Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
To niecodzienne wykopalisko znaleziono 1 kwietnia - w ostatnim dniu wyprzedzających badań archeologicznych w granicach rozbudowy i przebudowy Teatru Kameralnego.
- Miecz pochodzi z czasów Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Zacięte walki toczyły się wówczas w rejonie Zamku Bydgoskiego oraz okalającej go mokrej fosy. Pod koniec sierpnia 1409 r. zamek i miasto zajęli Krzyżacy. Miesiąc później król Władysław Jagiełło przez osiem dni oblegał bydgoską warownię, a 6 października 1409 r. miał miejsce jej zwycięski szturm – mówi Robert Grochowski, który nadzoruje badania archeologiczne.
Należy dodać, że tylko część miecza przetrwała do dzisiaj (zachowała się rękojeść i fragment głowni, a także skórzana, karbowana okładzina rękojeści). - W toku toczonych wówczas walk miecz został uszkodzony. Na obecnym etapie badań nie wiemy dlaczego i w jakich warunkach znalazł się w nawodnionej fosie, rozdzielającej zamek od miasta - dodaje Grochowski, który planuje, by przekazać znalezisko Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Miecz jest jednym z kilku tego typu w Polsce, a drugim odkrytym przez archeologów w Bydgoszczy (pierwszy został odkryty na Grodzisku, w miejscu, gdzie dzisiaj stoi hotel Holiday Inn).
- Dla historii Bydgoszczy jest bezcenny, stanowiąc materialny łącznik pomiędzy czasami króla Władysława Jagiełły, a współczesnością – mówi Grochowski, podkreślając, że znalezisko ma dużą wartość naukową i materialną.
Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, odkryty miecz został przetransportowany do pracowni badań archeologicznych w Toruniu, gdzie poddawany jest konserwacji, która potrwa przynajmniej kilka miesięcy.
Miecz nie jest pierwszym znaleziskiem odkrytym na tym terenie. Wcześniej, na miejscu dawnego Teatru Kameralnego archeolodzy odkryli drewnianą Bramę Miejską prowadząca od miasta do Zamku Bydgoskiego, a także drewniane palisady oraz fragmenty mostu nad fosą. Pozostałości bramy zostały zinwentaryzowane i szczegółowo opisane, a sama brama została rozebrana.
Źródło: Bydgoszcz.pl